• $8,2409
  • €10,0453
  • 485.494
  • 1441.33
23 Kasım 2015 Pazartesi

Çin, Japonya’yı da etkiliyor!

Çin ekonomisi 'yavaş yavaş' yavaşlamakta. Çin’in 2015 reel büyümesi yüzde 7 oranının altına indi. 2016'dan başlayarak da beş yıllık planda büyümenin ortalama yüzde 6.5 olacağı deklarasyonu yapıldı.

Ancak Çin Merkez Bankası da politika adımlarını 'yavaş yavaş' atma geleneği olan bir Merkez Bankası. Geçtiğimiz Perşembe günü Çin Merkez Bankası bir kere daha ticari finansal kuruluşlara likidite yaratırken kullandığı kısa vadeli faizi düşürdü. Şu andaki yüzde 4.5 oranındaki faiz yüzde 2.75 düzeyine indi. Bankalara bir haftalık faiz ise yüzde 5.5 oranından yüzde 3.25 oranına indirildi. Çin Merkez Bankası son bir yılda tam altı defa faiz indirimi yapmıştı. Bazı bankacı ve iktisatçılar Çin Merkez Bankası’nın çok kararlı ve çabuk hareket etmediğini söylüyorlar . Onlara göre Merkez Bankası deflasyona veya düşen fiyatlara yeterince hızlı reaksiyon vermiyor.
Şirketlerin fabrika kapısındaki fiyatları son üç yıldır sürekli azalmış durumda. Tüketici fiyatları da aylardır Merkez Bankası’nın açıkladığı hedeflerden aşağıda gerçekleşiyor. Öyle gözüküyor ki çok sayıda şirket ve Çin ekonomisine bağlı ülke sorun yaşayacak!
Çin nedeniyle sorun yaşamaya aday olan ülkelerin başında Japonya gelmekte. Geçen pazartesi günü Japonya eylül ayında biten üçüncü çeyrekte resesyona girdiğini açıklamıştı. Ama Japonya geçtiğimiz perşembe günü parasal politika yaklaşımında değişiklik ağını, likidite desteği vermeye devam edeceğini de açıkladı. Japon Merkez Bankası yılda 650 milyar dolar bono ve riskli varlıklar alarak parasal destek vermeye bu yıl da devam edeceğini söyledi. Böylece “Base Money” yani para tabanı denen büyüklüğü artıracak.
Japon Maliye Bakanlığı’nın son verilere göre ekimde ihracat yüzde 2.1 azalmıştı. Bu Ağustos 2014 yılından bu yana ilk ihracat azalması olmakla beraber beklentilere de çok yakın bir gelişme oldu. Japonya’nın Çin’e ihracatı ise yüzde 3,6 azalmıştı, bu azalma çelik ve otomobil ihracatında düşüş nedeni ile üçüncü aydır gerçekleşmekte idi.
ABD’ye ihracat ise ekim ayında yüzde 6.3 artarken, Euro Bölgesi’ne ihracat ise 5.4 artmıştı. Bu iki ülkeye de en çok otomotiv sektörü ürünleri satılmıştı.
Japonya’nın ithalatı ise ekimde yüzde 11.3 düzeyinde düşerek, cari dengeyi ilk yedi ayda 112 milyar Yen artıya çevirmişti. Ancak Japonya Merkez Bankası şu anda aslında fazla aktif değil. Bankanın Başkanı Haruhiko Kuroda, "Gelişmiş ülkeler sağlam büyüme durumuna gelmeden dünya ancak yavaş yavaş toparlanabilir” demekte.

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor