• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Ağustos 2018 Pazartesi

Çin, 60 milyar dolarlık ithalata vergi koyuyor

Çin, ABD’den yaptığı 60 milyar dolarlık ithalata vergi koyarak, ABD’nin saçmalarına karşı çıkma kararı aldı. Çünkü ABD, Çin’in ABD’ye ihracatına yüzde 25 vergi koyacağını açıklamıştı.

ABD 200 milyar dolarlık Çin ihracatına daha önceki yüzde 10 yerine yüzde 25 vergi koyma kararı ilginç!

Bu vergilerin kavgası ve itiş kakışı bir ay sonra gündeme gelecek. Ama her iki taraf da geri adım atmayacaklarını ilan ediyorlar,bakalım sonuç ne olacak!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Ekonomik Konseyi’nin başkanı Larry Kudlow ise, “Başkan Trump’ın ne düşündüğünü biliyorum, Trump yaklaşımını değiştirmeyecektir!” diye açıklama yaptı.

Washington, Çin’e baskı yapmakta olduğunu, çünkü Çin’in ABD teknolojisi çalarak çalıştığını iddia ediyor.

Ancak Çin de, koyacağı vergileri ABD’nin siyasi açıdan önemli ihracatlarına yapmaya hazırlanıyor. Bay Trump da bu nedenle kendi memleketinde baskı görmekte, çünkü Trump 200 milyar dolarlık vergi koyacağım dediği için, bazı ABD şirketleri ve daha da önemlisi ABD tarım sektörü, Trump’a karşı çıkmakta.

ABD’nin Çin’e koyduğu ithalat vergileri diğer taraftan birçok ABD şirketinin Çin’e yapmayı düşündüğü yeni ihracat üzerinde de olacak.

Çin, dünyada ikinci büyük likit doğalgaz kullanıcısı ve de önümüzdeki 10 yılda da likit doğalgaz ithalatı kullanmaya devam edecek. ABD’nin ihracatçı şirketlerinin önemli zayıflığı da likit doğalgaz ihracatı konusunda olacak.

ABD’li uzman Charlie Riddell, “Eğer Çin, likit doğalgaz için ABD’ye artırılmış vergilere devam ederse, bu gelişme ABD likit doğalgaz sektörüne önemli hasar yaratabilir” diyor.

Cornell Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve daha önce de Çin’in IMF’deki sorumlusu olan Eswar Prasad adlı şöhretli ekonomi uzmanı der ki, “Her iki taraf ta kendi pozisyonlarına iki kolla sarılmışlar ve de geri adım atmayı düşünmüyorlar, ve aslında bu durum her iki ülkeyi de, büyük zarara sokacak!”

Bakalım önümüzdeki dönemde inat devam edecek mi? Unutmamamız gereken bu artan vergi dümenini ABD’nin gündeme getirmiş olması. İnşallah Türkiye de ABD ile bu tür sorunlar nedeniyle ile uğraşmak zorunda kalmaz!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!