• $28,953
  • €31,2489
  • 1890.75
  • 7978.82
5 Mart 2019 Salı

Cezayir iyice karıştı protestolar arttı!

Cezayir’de yüzbinlerce kişi, bundan evvel dört defa peşpeşe ülkenin başkanı olan Abdelaziz Bouteflika, beşinci defa ülkenin başına geçme girişimi yapınca isyan ettiler. Haberlere göre, Bouteflika resmi başkan adaylığı evraklarını nisanda yapılacak seçim için hazırlamış ve resmiyete dökmüştü. Üniversite öğrencileri ise en çok isyan edenler olmuştu. İsyan etmiş öğrenciler Cezayir’in başkentinde protestolar yapmaya başlamışlardı. Cezayir bir haftadan daha uzun bir dönemdir isyan içindeydi ve artık isyanlar aşırı hale gelmiş bulunuyordu.

Öyle ki cuma günü, uluslararası medyaya göre, kabaca yüzbinlerce öğrenci sokakları doldurmuş ve de başkanın artık aday olmaması gerektiğini vurgulamaya başlamışlardı. Başkanın da istifası istenmekteydi.

Peki neden isyana karşı çiçekler verilmiş ve dağıtılmaları istenmişti?

Başkan cumartesi günü tam 82 yaşına basmıştı. Ayrıca da ağır hasta ve konuşamıyor durumdaymış. Başkan 2013’te hastalanmış ve o günden beri konuşamaz hale gelmiş. 2013 yılından bu yana hiç evinden dışarıda görülmemiş. Öyle ki bazı Cezayirliler tekrar aday olmasını bir hakaret olarak düşünüyorlar. Ülkenin yönetim rejimi aslında askerlerin elinde bile denilebilir.

Kaldı ki Bouteflika sık sık İsviçre’de hastaneye götürülüyor. Yeniden aday olmak için müracaat etmesi ise son defa yerel televizyon istasyonu Ennaher tarafından, pazar günü personeli tarafından açıklanmış. Cezayirliler, Başbakan Ahmed Ouyahya tarafından gerçekler açıklanırken, vatandaşların polislere iyi davranmaları için de çiçek dağıtılmaya başlanmış. Çünkü askerlerle dindarlar arasında sokaklarda gerilim yaşanmaya başlamış. Gerçi, Cezayirliler askerlerin duruma hakim olmasını istemiyor gibi görünüyor ve siyasi yönetimi tercih ediyorlar ama başkan ortada olamayınca da ülke pek yönetilemiyor.

Eğer çok yakında bir çözüm bulunmazsa ve yeni bir başkan için seçim yapılmazsa sokaklarda büyük kavgalar çıkacak. Bu nedenle de başkanın başkanlıktan ayrıldığını ilan ettirmesi ve de seçime gidilmesi normal çözüm olur deniyor.

Daha önceki Enformasyon bakanlarından Abdelaziz Rahabi, “Seçime gidilmezse sokakları durdurmak çok çok zor hale gelecek!” diye endişeleniyor.

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı