İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852

Çelik kapasitesi aşırı üretici yaşıyor!

Çelik üreten firmaların başı belada. Global çelik üreticileri büyüme hızlanır diye üretimi artırırken, kabaca iki yıldır global arz, talebin üstünde kalmakta ve de fiyatlar düşmekte. Özellikle Çin’den aşırı dozda çelik ihracatı, iki yıldır fiyatların düşmesine neden oldu. Fiyatların düşüşü de Batı’da Arcelor Mittal, Güney Kore’de Posco ve de US Steel gibi büyük firmalarda iş kaybı yarattığı gibi, endüstrinin geleceği konusunda endişeler konuşulmaya başlanmış durumda.

Dünyadaki çelik üretiminin yarısı Çin tarafından yapılmakta. Ama Çin, tüm dünya çelikçileri tarafından eleştirilmekte. Çünkü devletin sürekli destek verdiği Çin üreticileri, dünya geneli için önemli bir sorun. Çin ekonomisinin büyümesi de biraz yavaşlayınca, Çin’den ihracat da azdı.

2008 ila 2015 yılları arasında Çin’in çelik ihracatı 112 milyon ton artmış, bu ABD’nin total tüketiminden fazla bir miktar.

Geçen yıl dünya toplamında 1.67 milyar ton çelik üretilmiş. Ama OECD’ye göre 737 milyon ton daha üretim yapabilecek, kullanılmayan kapasite de varmış. Yani bu yıl talep olursa 700 milyon ton üretim artışı da olabilirmiş. Çünkü kapasite varmış. Talep de artacak gibi görülüyor ama gelecek belli olmaz.

Firmalar birleşmeye başladı

Gelişmelerin sonucu olarak Çin küçük firmaları ya kapatmaya ya da birleştirmeye başlamış. Mesela Çin’de Baosteel ve Wuhan Iron and Steel şirketleri birleşmişler. Böylece Arcelor Mittal’in arkasından ikinci büyük şirket olmuşlar.

Kuzey Amerika ve de Avrupa’daki çelik üreticileri ise, dışarıdan ithalat olmasa bizim üretimimizin miktarı yetecek. Ama en çok aşırı üretim Çin’de, bu nedenle sorunun çözümüne Çin’den başlamak zorundayız diyorlar.

Ama diğer yandan da Hindistan da 2030 yılında üretilmiş çelik ürünleri kapasitesini yılda 300 milyon ton artırmayı planlıyor.

İran da önümüzdeki on yılda çelik ihracatını 20-25 milyon ton artırmayı planlıyor.

Diğer taraftan da bugünkü toplam global çelik üretimi kapasitesini hesaplayanlar önümüzdeki 20 yılda üretim kapasitesi artışı gerekmediğini söylüyorlar.

Fakat Dünya Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Edwin Basson ilave üretici tesisi gerekemiyor derken, Tata Steel Genel Müdürü N.V. Narendran, Hindistan’ın büyük oranda altyapı kurmaya soyunduğu için kapasite artışı yapacağını vurguluyor. Ama biz Çin gibi aşırı hızla üretim tesisi kuramayacağız. Tesis üretimini zamana yayacağız, yerel gereksinmeyi izleyeceğiz ve de ithalat yapmayacağız diyor. Yani kendi işsizlik sorunumuzu da düşüneceğiz demekteler!

MHP Lideri Devlet Bahçeli oyunu kullandı

Devlet Bahçeli oyunu kullandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yeni emekliye 1.600 lira

24 Haziran milletvekili seçim sonuçları! İlk seçim sonuçları açıklandı! İşte ilk sonuçlar

En Çok Okunanlar