• $13,5925
  • €15,2938
  • 793.015
  • 1951.17
10 Ocak 2017 Salı

Catalexit olur mu?

Katalonya İspanya'nın içinde bulunan, ama uzun yıllar bağımsız olmaya da çabalayan Kuzeydoğu'da bir bölgedir. Katalonya 15’inci yüzyıldan beri bağımsızlık peşinde olmuştu ama bir türlü becerememişti. 20’inci yüzyılda ise 40 yıl Franco Diktatörlüğü ile boğuştu. Katalanların yüzde 70 kadarı Katalanca konuşur, İspanyolca ve de az kişi de olsa, Aranca dilleri de konuşulmakta.

İspanya’nın toplam nüfusu 49 milyona yaklaşmıştır ama Katalanlar 7-8 milyon arasındadır, yani İspanya nüfusunun yüzde 16 kadarını oluştururlar. İspanyanın Başkenti Madrid 6.2 milyon kişidir, Katalanların en büyük kenti Barcelona ise 1.8 milyon nüfusa sahiptir.

Katalanya’nın büyümesi en son 2016 verilerinde yüzde 3.4 kadardı, İspanya’nınki ise 3.2 kadar oldu. İspanya’da işsizlik yüzde 9.5 iken Katalanya’da işsizlik yüzde 12-14 kadar olmuş ama İspanya’nın işsizliği son krizde yüzde 20 düzeyine çıkmıştı. İspanya’nın bütününün yıllık kişi başına 'satın alma gücü paritesi' geliri ise 34 bin dolar kadardır.

Katalanlar son dönemde Katalan ve Küba bayraklarının birleştirilmesinden oluşmuş bir bayrak asmaya başlamışlardı. Bu bayrağa 'estelada' denmekte. Bu bayrak bağımsızlığın sembolü olmuştu. İspanya Anayasası 1978'te Katalonya’ya birçok alanda bağımsızlık da vermişti aslında .Okullar ve hastaneler, ve de polis ve hapishaneler de Katalanlara teslim edilmişti. Eğitimin ana dili Katalanlar için Katalanca olmuştu. 1980-2003 arasında Katalanya Hükümetinin başı olan Jordi Pujol durumu İdare etmişti. Bu yaz ise Katalanya Hükümeti kendi vergilerini kendisi toplamaya başlayınca ve de bağımsızlık referandumu yapmaya soyunmaya çalışınca (ah şu Brexit!) işler değişti. Zaten 2010 yılında Katalan bağımsızlığı sınırlandırılmaya başlanmıştı ama 2008 yılından beri bela olan ekonomik kriz de zaten işleri daha zorlaştırmıştı. Bağımsızlık talebi halkın yüzde 25’inden yüzde 45 düzeyinin üstüne çıktı.

The Economist dergisi bağısızlık taraftarları tam çoğunlukta değiller ama yeterince de gürültü çıkarabilecek kadar da varlar diyor. Bu da muhafazakar Partinin başkanlığından ülke Başkanlığına geçen Mariano Rajoy’un çok işine yaramakta. Rajoy bağımsızlık konusunu hiç ellemiyor,ama Katalanların başı Bay Puigdemont da pazarlık edilmesi gereken 46 konuyu gündeme getiriyor. Ama en önemli konu Katalanların bağımsızlık referandumu talebi.

Üstelik en çok konuşulan, Katalanların Madrid hükümetine vergi olarak verdikler paraların, oldukça az bir miktarını hizmet ve varlık olarak geri aldıkları tezi. Katalonya ve Barcelona’da transport tesisleri yok gibi ama Madrid’de metrolar ve karayolları gani gani!

Katalanların önemli bir kısmı da sorunumuz aslında bağımsızlık değil, enflasyon, işsizlik,fakirlik ve de rüşvet konuları. Bunları atlatsak, şikayet ve bağımsızlık talebi gündemden çıkar demekteler. Bakalım ne olacak?

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!