• $13,383
  • €15,2098
  • 769.63
  • 1839.37
15 Ocak 2016 Cuma

Cari açıkta toparlanma hızlanarak devam ediyor

Türkiye açısından her zaman ekonominin en büyük risk faktörü olarak değerlendirilen cari açıkta toparlanma hızlanarak devam ediyor. Kasım ayında cari denge 2.1 milyar dolar açık verdi. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 5,8 milyar dolar olmuştu. Aylık cari açığın yarı yarıya, hatta daha fazla azalmasıyla yıllık (on iki aylık toplam) cari açık rakamı da 34,7 milyar dolara geriledi. Çok değil daha iki yıl önce, 2013’te yıllık cari açık 65 milyar dolar olmuştu. GSYH oranı olarak da 2013’te yüzde 8 olan cari açık 2015 sonunda yüzde 5’in altına düşecek gibi görünüyor.

Rusya'ya rağmen toparlanma

Cari açıktaki toparlanmanın hızlanarak devam etmesi kuşkusuz olumlu haber. Ayrıca, son dönemde Rusya ile oluşan gerilim sonucunda turizm ve bavul ticareti gelirlerinde görülen düşüşlere rağmen toparlanmanın devam ediyor olması da önemli. Bu güçlü toparlanma trendinin gerisinde küresel petrol fiyatlarındaki düşüş, iç talepteki zayıf seyir sonucunda ithalatın azalmaya devam etmesi en önemli faktörler olarak sıralanıyor. Aşağıda hem kasım ayı hem de 2015’in ilk on bir ayı itibarıyla ödemeler dengesi tablosunun özeti yer alıyor:

Tabloda da görüldüğü üzere, gerek kasım ayında gerekse 2015 yılı genelinde ihracat azalıyor ancak ithalat daha hızlı azalıyor. Dünya genelinde ticaret verilerinin azaldığı göz önüne alındığında bu sadece Türkiye’ye özel bir durum değil. Aynı zamanda yılın ilk on bir ayında net hizmet gelirleri 24,5 milyar dolardan 23,6 milyar dolara gerilemiş. Bu azalmada ufak da olsa Rusya faktörünün etkili olduğunu düşünüyoruz.

Tablonun finansman tarafına baktığımızda, net doğrudan yatırımlar kasım ayında küçük de olsa pozitif. Toplamda ilk on bir ayda ülkeye gelen uzun vadeli yabancı yatırım geçen yılki 4,8 milyar dolardan net 9,2 milyara yükselmiş. Uzun vadeli yatırım girişinin artıyor olması olumlu bir haber ancak net doğrudan yatırım girişi cari açığın sadece üçte birini karşılıyor. Kısa vadeli portföy yatırımlarında ise Kasım ayındaki 3.1 milyar dolarlık net çıkışla birlikte ülkeden çıkan sıcak para on bir ayda 14,8 milyar dolara ulaşmış. Geçen yılın aynı döneminde 19 milyar dolarlık net giriş söz konusuydu.

Rezervler cari açıkla düştü

Cari açığın finansmanında en önemli kalem kasım ayında da bankaların ve banka-dışı özel sektörün yurtdışından borçlanması olmuş. Ancak toplam 4,7 milyar dolarlık net borçlanmaya rağmen toplam finansman 1,7 milyar dolar olmuş. Bu rakam cari açık rakamının altında olduğu için de geri kalan finansman Merkez Bankası rezervlerinden karşılanmış. 2015’in ilk on bir ayında cari açıktaki azalmaya rağmen rezervler de toplam 5,2 milyar dolar azalmış. Üstelik net hata ve noksan kaleminden gelen kaynağı belirsiz 11,9 milyar dolarlık finansman sonrasında. Özetle, cari açıkta hızlanarak devam eden toparlanma olumlu ancak finansman tarafında problemler devam ediyor.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler