• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
13 Nisan 2014 Pazar

Cari açıkta şubatta düzelmeye devam

Geçen yılın Şubat ayında 5.1 milyar dolar olan cari açık bu yılın aynı ayında 3.2 milyar dolara geriledi. Böylece yılın ilk iki ayında iki milyar doların üstünde, 10.9 milyardan 8.1 milyar dolara bir gerileme oldu. Geçen yıl sonunda 65 milyar dolara ulaşmış olan on iki aylık birikimli açık da Şubat ayı itibarıyla 62.2 milyar dolara düştü. Bu da kabaca GSYH’nın yüzde 8’ine karşılık geliyor.
Şubat ayında cari açıktaki iyileşme, tamamen dış ticarette görülen trend değişikliğinden kaynaklanıyor. Aşağıdaki tabloda cari işlemlerdeki gelişmeler özetleniyor:

Tabloda görüldüğü gibi ihracat yüzde 6.2 artarken ithalatta yüzde 6 azalma var, böylece mal ticareti dengesinde 2 milyar dolarlık bir toparlanma oluşmuş. Yılın ilk iki ayında ihracatın yüzde 7.2 artarak 27.4 milyar dolara ulaştığını, ithalatın ise yüzde 2 oranında düşüşle 36.3 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. Turizm gelirlerinde de göreceli bir iyileşme yaşanıyor, ancak bunun cari açık üzerine etkisi kısıtlı. Geçen yılın ilk iki ayında net 1.3 milyar dolar olan hizmet gelirleri bu yıl 1.8 milyar dolara yükselmiş durumda.
Aşağıdaki tabloda özetlediğimiz finansman tarafına baktığımızda ise doğrudan yatırımlarda bir artış ancak toplam finansmanda ciddi bir azalma görüyoruz.

Finansman tablosunda en önemli olumlu gelişme doğrudan yatırımlarda görülen artışlar. İlk iki ayda doğrudan yatırım girişleri net 1.3 milyar dolardan 1.8 milyara yükselmiş. Bu olumlu ancak, toplam cari açıkta yetersiz bir iyileşme. Özel sektörün dışarıdan borçlanması da ciddi şekilde azalmış.
Aşağıdaki tabloda özetlenen genel tabloya bakacak olursak, şubatta 3.2 milyar dolarlık cari açığa karşılık, 2.6 milyar dolarlık net finansman girişi olmuş. Buna net hata ve noksan kaleminden 2.2 milyar dolarlık “düzeltme” de dahil edildiğinde, 1.6 milyar dolarlık rezerv artışına işaret ediyor. Geçen yıl şubatta bu rezervlerdeki artış 1.3 milyar dolardı. Geçen yılın ilk iki ayında 5 milyar dolar artan rezervler bu yılın aynı döneminde 4.2 milyar azalmış durumda.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor