• $9,4592
  • €10,9798
  • 548.223
  • 1508.58
12 Nisan 2015 Pazar

Cari açıkta azalma devam ediyor!

Şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Buna göre geçen yılın Şubat ayında 3,3 milyar dolar olan cari açık bu yılın aynı ayında 3,2 milyar dolar oldu. Beklentiler cari açığın 3 milyar doların altında kalması yönündeydi. Yılın ilk iki ayında geçen yıl 8,3 milyar dolar olan cari açık yüzde 31,1’lik azalmayla 5,2 milyar dolara geriledi. Bu azalmayla geçen yıl 45,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen on iki aylık toplam cari açık Şubat ayı itibarıyla 42,8 milyar dolara geriledi. Bu rakamlara ve tahmini GSYH verilerine göre, cari açığın GSYH oranı yüzde 5’in altına geriledi.

Cari açıktaki gerilemenin gerisinde hem içeride ekonomik aktivitenin yavaşlaması ve iç talepte, hem tüketim tarafında hem de yatırım tarafında görülen zayıf seyrin etkisi söz konusu. Aynı zamanda küresel olarak gerileyen enerji ve hammadde fiyatları da ithalatın maliyetini azaltıyor. TL’deki değer kaybı ve döviz kurlarında görülen dalgalanmalar da ithalat talebini kıstığı için cari açıktaki azalmaya katkı yapıyor. Ancak döviz kurlarının ihracata olumlu etkisi henüz görülmedi. Yılın ilk iki aylık döneminde ithalat yüzde 10,4 oranında, buna karşılık ihracat da yüzde 2,9 oranında azaldı. Döviz kurlarında yaşanan gelişmeler TL’nin değer kaybına neden olduğundan, teorik olarak ithalatın gerilemesi ama ihracatın ivme kazanması ve artması beklenir. Ancak bu durum henüz rakamlara yansımadı.
Aşağıdaki grafik hem cari açıkta yaşanan gelişmeleri, hem de finansman tarafında doğrudan yatırım girişlerinde görülen gelişmeleri özetliyor.

Ödemeler dengesinin finansman tarafına baktığımızda, geçen yılın Şubat ayında 1,2 milyar olan net doğrudan yatırım girişinin bu yılın aynı ayında 0,7 milyar dolar olduğunu görüyoruz. İlk iki aylık toplamda geçen yıl 2,2 milyar dolar olan net doğrudan yatırım girişi yüzde 6’lık artışla 2,3 milyar dolara yükseldi. Yani ilk iki aydaki toplam 5,2 milyar dolarlık cari açığın yüzde 45’i doğrudan yatırım girişi ile karşılandı. Bu oran, genel trende bakıldığında son derece yüksek bir oran.
Yıllık bazda doğrudan yatırımların cari açığı karşılama oranı, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, yüzde 10-15 civarında dalgalanıyor. Bu nedenle, yılın ilk iki ayında cari açığın yüzde 45’inin doğrudan yatırımlar yoluyla finanse edilmesi önemli. Portföy yatırımlarında ise geçen yılın ilk iki ayında görülen 1,4 milyar dolarlık çıkışa karşılık bu yılın aynı döneminde 1,4 milyar net giriş gerçekleşmiş. Borçlanmaya ilişkin kalemlerde ise net 2,7 milyar dolarlık çıkış (net ödeme) gerçekleşmiş. Ancak net hata ve noksan kaleminde Şubat ayında görülen girişler rekor seviyeye ulaşmış ve 4,3 milyar seviyesinde kaynağı belirsiz giriş gerçekleşmiş.
Böylece toplamda Şubat ayında resmi rezervler 1,1 milyar dolar azalma göstermiş. İlk iki ayda ise toplam rezervlerde 2,9 milyar dolarlık artış var.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi