• $15,9447
  • €16,7986
  • 933.002
  • 2393.61
14 Haziran 2013 Cuma

Cari açıkta artış!

Cari açık nisanda beklentilere paralel 8.2 milyar dolar oldu... Geçen yıl aynı ayda bu rakam 4.5 milyar dolardı. Ödemeler dengesini yıllık karşılaştırdığımızda, ihracatın 13.5 milyar dolarda sabit kaldığını buna karşılık ithalatın 18.7 milyar dolardan 21.9 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. Cari açığı artıran temel faktör 5.2 milyar dolardan 8.4 milyar dolara yükselen dış ticaret açığı. Hizmetler tarafında net gelirler 1.3 milyar dolardan 941 milyon dolara gerilemiş. Gelirler ve cari transferlerde bir değişiklik yok. Nisan sonunda, dört aylık cari açık geçen yılki 20.8 milyar dolar seviyesinden 24.3 milyar dolara yükseldi. Aradaki farkın nisandaki artıştan kaynaklandığını vurgulayalım.
PORTFÖY YÜKSELDİ
Geçen yıl nisanda 6 milyar dolardan, az olan finansmanın bu yılın aynı ayında 16.9 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. Bu artış cari açıktaki artıştan daha fazla. Zaten ilk dört aylık toplama da baktığımızda toplam finansmanın 17.7 milyar dolardan 44.7 milyar dolara yükseldiğini, yani iki kattan fazla artığını görüyoruz. Bu da finansman açısından ilk dört ayda yoğun bir sermaye girişi olduğuna işaret ediyor.
Finansman tarafında verilerin detayına baktığımızda en önemli artışın 1 milyar dolardan 9.3 milyar dolara yükselen portföy yatırımlarında gerçekleştiğini görüyoruz. Bu da kısa vadeli finansman girişinde ciddi bir artış olduğuna işaret ediyor. İlk dört ay itibarıyla sağlan 44.7 milyar dolarlık net finansmanın 18 milyar doları net portföy yatırımı. Yani kısa vadeli finansman. Bu 18 milyar doların kabaca yarısı nisan ayında giriş yapmış.
Bankacılık kesimi ve özel sektör borçlanmasında da nisan ayında hatırı sayılır finansman girişi söz konusu. Bankalar 3.5 milyar dolar, özel sektör de yaklaşık 4 milyar dolar net borçlanmış. Doğrudan yatırımlarda, yani uzun vadeli ve risksiz finansman kaleminde, net giriş sadece yarım milyar dolar civarında. Aşağıdaki grafik, hem cari açıktaki trendi ve hem de doğrudan yatırımların finansmana katkısını özetliyor.

Ödemeler dengesinin finansman tarafında ilk dört ay itibarıyla da benzer bir tablo var. Toplam 44.7 milyar dolarlık finansmanın sadece 2.2 milyar doları doğrudan yatırımlar kaleminden gelmiş. Portföy yatırımlarından 18.1 milyar dolar, bankacılık kesiminin mevduat dahil toplam net borçlanması 17.5 milyar dolar ve özel kesimin net borçlanması da 8.1 milyar dolar. Yani 2013 yılı başından bu yana görülen trend nisan ayında güçlenerek devam etmiş.
Bu yıl net hata ve noksan kaleminde tam tersi bir durum var. Geçen yılın ilk dört ayında 4.7 milyar dolarlık giriş varken bu yılın aynı döneminde 5.6 milyar dolarlık çıkış var. Nisan ayında 8.2 milyar dolarlık cari açığa karşılık 16.9 milyar dolara yükselen finansman sonucunda net hata ve noksan sonrası rezervlerimiz de 7.3 milyar dolar artmış. İlk dört ayda ise 24.3 milyar dolarlık cari açık ama 44.7 milyar dolar finansman ve 15 milyar dolar rezerv artışı var.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister