• $13,5348
  • €15,3318
  • 788.726
  • 1979.83
15 Şubat 2013 Cuma

Cari açık sürprizi

 Beklentilerin 5.5 ila 6 milyar dolar civarında olduğu aralık ayında açık 4.7 milyar dolar oldu. Bu sonuçla, yıllık cari açık rakamı da 50 milyar doların altına indi ve 48.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2011 yılında bu  açık 77.2 milyar dolar olmuştu. 2011 yılında tarihsel rekor kırarak GSYH oranı olarak da 10'a yükselen açık 2012 tahmini GSYH verilerine göre yüzde 6.1  seviyesine geriledi. Yıl bütününde GSYH yüzdesi olarak dört puanlık bir toparlanma gerçekleşti.
Aşağıdaki ödemeler dengesi tablosunu özetleyen grafiğin güncellenmiş hali var. Grafikte, ekonomi tarihimizde ilk sayılabilecek bir gelişmeyle, ciddi bir daralma gerçekleşmeden kontrol altına alınan cari açık problemi ve keskin düşüş belirgin bir şekilde görülebiliyor. Merkez Bankası'nı bu anlamda kutlamamız gerekiyor.
Aralık ayı verilerinden sonra yıl genelindeki cari açık ve finansman görüntüsüne bakacak olursak, net 41 milyar dolara ulaşan portföy yatırımlarına dikkat çekmemiz gerekiyor. Yani 49 milyar dolarlık yıllık cari açığın yüzde 84'ü, kısa vadeli 'sıcak para' girişiyle sağlanmış. Bu Türkiye'ye artan yabancı yatırımcı talebini yansıtması açısından olumlu, ancak bu finansmanın kısa vadeli olması açısından olumsuz bir durum. Bu arada finansmanın uzun vadeden kısa vadeye kaydığına dikkat çekiyoruz. 
Bankacılık sektörü borçlanmaları, mevduat girişleri ve özel sektör kredilerinden de toplam 21 milyar dolarlık giriş olmuş. Bu rakam da 2011'de  31 milyar doların üzerinde idi. Toplamda finansman 67.7 milyar dolara ulaşarak geçen yılın yaklaşık bir milyar dolar üzerine çıkmış.
Cari açıkta sürpriz bir şekilde aralık ayında da devam eden toparlanma, daha önce değindiğimiz gibi reel ekonomideki toparlanmanın henüz yeterince ivmelenmediğinin bir göstergesi. Bu yılın ilk çeyreğinden itibaren hem tüketim ve kredi rakamlarında görülen toparlanma hızlanırsa cari açık da yeniden artacaktır. Ancak toparlanmanın ani bir şekilde hızlanmadığını gördüğümüzde yıl genelinde cari açığın aşırı bir şekilde yükselmeyeceğini, kabaca GSYH oranı olarak 1-2 puan oynayabileceğini düşünüyoruz. Bu arada enerji çıkartılırsa cari açığın sıfırlandığı gerçeği de enerjiye daha çok yatırım yapmamızı gerektiriyor.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı