• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
15 Ağustos 2012 Çarşamba

Cari açık riski azalıyor!

Ekonomide büyüme temposunun yavaşlaması ve iç talebin zayıflaması sonrasında küçülen cari açıktaki düzelme haziran ayında da devam etti. Aylık bazda 4.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen cari açık geçen yılın haziran ayında 7.7 milyar olmuştu. İlk altı ayda da geçen yılki 45 milyar dolarlık açığa karşılık bu yıl gerçekleşen açık 31 milyar dolar seviyesinde. Yani açıkta yıllık bazda üçte bir civarında bir azalma söz konusu.
On iki aylık toplamda da kasım ayında başlayan düşüş sonrası yıllık açık 63.5 milyar dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu toplam geçen ekim ayında 78.6 milyar dolara ulaşarak rekor kırmıştı. Sekiz aylık dönemde yaklaşık 15 milyar dolarlık bir toparlanma var. Bu da kuşkusuz olumlu bir gelişme. Ekonomik aktvitedeki temponun yılın ikinci yarısında bir zıplama yapmayacağı düşünülürse cari açıktaki toparlanmanın daha da devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu da her zaman risk kategorisinde ilk sırayı alan cari açığın artık risk unsuru olmaktan çıkması anlamına geliyor.
Ödemeler dengesi verilerinin detaylarında cari açıktaki düzelmenin büyük oranda ihracat kaynaklı olduğunu görüyoruz. İthalat kabaca yatay bir seyir izliyor. Buna karşılık ihracattaki artış cari açıkta ciddi bir düzelme sağlıyor. Yılın ilk yarısında ithalat toplam 113.4 milyar dolar olmuş. Bu toplam geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 2 civarında bir azalmaya karşılık geliyor. Buna karşılık 79 milyar dolara ulaşan altı aylık ihracat geçen yıla göre yüzde 15 oranında artmış durumda.
İthalatın sabit rakamlarda kalmasının gerisinde hem ekonomik aktivitedeki zayıf temponun hem de uluslararası petrol ve enerji fiyatlarında görülen düşük seviyelerin etkisi var. Ancak enerji unsurları hariç tutulduğunda da cari açıkta ciddi bir toparlanma olduğunu, hatta haziran ayında enerji dışı kalemlerde küçük de olsa bir fazlanın kaydedildiğini söylememiz gerekiyor. Aynı zamanda döviz kurlarının da bu yıl kabaca yatay bir seyir izlediğini hatırlatalım.
Finansman tarafında ise en büyük kalemi yine bankacılık ve özel sektör borçlanmaları ile kısa vadeli portföy yatırımları oluşturuyor. Haziran ayındaki 4.3 milyar dolarlık açığa karşılık bankacılık ve özel sektör borçlanmaları kanalıyla yapılan finansman 3.4 milyar dolara ulaşmış. Portföy yatırımlarında görülen net giriş ise 3.7 milyar dolar. Haziran ayında doğrudan yatırım kaleminde de 2 milyara yakın net finansman girişinin olması finansman kalitesini de artırıyor.  Dolayısıyla toplam finansman cari açığın iki katını aşarak 9.3 milyar dolara ulaşmış. Net hata ve noksan kaleminde ise üç aydır net çıkış gözleniyor. Haziran ayındaki 0.6 milyar dolarlık çıkışla birlikte son üç ayda net hata ve noksan kalemi 3 milyarın üzerinde çıkışa işaret ediyor. Finansmandaki artışın sonucunda Merkez Bankası resmi rezervleri de haziran ayında 4.4 milyar dolar artmış. İlk altı ay itibarıyla da 31.1 milyar dolarlık cari açığa karşılık resmi rezervler 6.3 milyar dolar artmış.
Son olarak, doğrudan yatırım kaleminde görülen artış trendinin altını çizmemiz gerekiyor. On iki aylık toplamda  doğrudan yatırım girişleri 17.3 milyar dolara ulaşmış durumda. Net olarak da 13.7 milyar dolarlık yatırım girişi var. Cari açığın milyar dolar ve GSYH oranı olarak özetlendiği aşağıdaki grafikte doğrudan yatırımlarda görülen artış trendi de net olarak görülebiliyor.

"tablo.20120814234118.jpg"

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kar yağışı sonrası İstanbul barajlarında son durum

Balıkçıların buz tutan nehirdeki zorlu mücadelesi