• $8,1492
  • €9,6959
  • 452.173
  • 1360.19
12 Temmuz 2015 Pazar

Cari açık finansmanı zorlaşıyor!

Cari açık uzun bir aradan sonra Mayıs ayında ilk defa yükseldi. Merkez Bankası’nın açıkladığı son verilere göre, geçen yılın Mayıs ayında 3,6 milyar dolar olan cari açık bu yılın aynı ayında 4 milyar dolara yükseldi. Cari açıktaki bu artma hem ihracattaki hem de turizm gelirlerindeki azalmadan kaynaklandı. Hatırlanırsa, Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.8 oranında keskin bir şekilde düşmüş, 11,1 milyar dolara gerilemişti. Ödemeler dengesi verilerine göre turizm gelirleri de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 oranında azalmayla net 2,1 milyar dolara düşmüştü. Piyasalardaki genel beklenti cari açığın geçen yılla aynı seviyede, yani 3,6 milyar dolar civarında gerçekleşmesi yönündeydi.

Mayıs ayındaki artışa rağmen ilk beş aylık tabloya baktığımızda geçen yıl 20,4 milyar dolar olan toplam cari açığın 18,5 milyar dolara azaldığını görüyoruz. On iki aylık toplamlara göre de 2013 yılında 64.7 milyar dolar olan cari açık 2014 sonunda 46.5 milyar dolara, Mayıs 2015 itibarıyla da 44.7 milyar dolara geriledi. Aşağıdaki tabloda ödemeler dengesi tablosunun geçen yılla karşılaştırmalı bir özeti yer alıyor.

Tablonun finansman tarafına baktığımızda finans hesabının geçen yıla göre hem Mayıs ayında hem de ilk beş aylık periyotta kötüleştiğini görüyoruz. Geçen yılın Mayıs ayında 4,4 milyar dolar olan net finansman girişi bu yılın Mayıs ayında sadece 0,2 milyar dolar olmuş. Benzer şekilde ilk beş aylık net finansmanın da yarı yarıya azalarak 12,7 milyar dolardan 5,9 milyara gerilediğini görüyoruz. Bu düşüşler kuşkusuz sıcak para dediğimiz portföy yatırımlarındaki çıkışlardan kaynaklanıyor. Mayıs ayında portföy yatırımları hesabından net 2,5 milyar dolar çıkış gerçekleşirken cari açığın finansmanı büyük oranda bankacılık dışı özel sektör borçlanması (3,4 milyar dolar),ve net hata ve noksan kaleminden girişler (1,8 milyar dolar) kanalıyla karşılanırken, finansmanın yetersiz kalması nedeniyle resmi rezervlerde 2 milyar dolarlık azalma gerçekleşmiş.
İlk beş aylık dönemde de doğrudan yatırımlardan gelen net 3,3 milyar dolarlık finansmanla portföy yatırımlarında yaşanan net 3,3 milyarlık çıkış birbirini nötrlemiş. Böylece ilk beş aydaki 18,5 milyar dolarlık cari açığın finansmanı bankacılık ve özel sektörün borçlanması (6,7 milyar dolar), net hata ve noksan kaleminde görülen kaynağı belirsiz girişler (8,9 milyar dolar) kanalıyla yapılmış. İlk beş ayda da finansmanın yetersiz kalması nedeniyle rezervler toplam 3,8 milyar dolar azalmış.

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Balıkesir'e yerleşen kadın girişimci, ağaç dallarını ekonomiye kazandırıyor

Uygarlık tarihine ışık tutan 12 bin yıllık kazı başlıyor

Zeugma Antik Kenti'nden etkilenerek başladığı şimdi vazgeçilmezi oldu