• $17,9581
  • €18,2619
  • 1028.18
  • 2857.18
17 Kasım 2012 Cumartesi

Cari açık düzeliyor

Ödemeler dengesinde 2011 yılı Kasım ayında başlayan düzelme on birinci ayına girdi ve bu sürede cari açık yaklaşık 23 milyar dolar daraldı. Geçen yılın ekim ayında 78.4 milyar dolara ulaşan on iki aylık birikimli açık eylül sonu itibarıyla 55.8 milyar dolara geriledi. Oransal bakılırsa, GSYH'yı yaklaşık 780-800 milyar dolar civarında alırsak, gerçekleşme cari dengede yaklaşık yüzde 3'lük düzelme demek. Yıl sonunda cari açık rakamı 50 milyar doların altına bile inebilir.

"denis.20121116234845.jpg"

Grafikte cari dengede son on yıllık gelişmelerin bir özeti yer alıyor. Son dönemde gerçekleşen düzelme hem milyar dolar olarak hem de GSYH oranı olarak belirgin bir şekilde görülebiliyor.
 Grafikte cari açıktaki düzelmeye ek olarak dikkat çekmek istediğimiz diğer nokta ise doğrudan yatırımların son on iki aydır kabaca aynı seviyelerde durması. Hatta bir miktar düşüş de söz konusu. Yılbaşında on iki aylık doğrudan yatırım girişi 16.5 milyar dolarda iken eylül ayı itibarıyla bu rakam 15 milyar doların altına inmiş durumda. Net giriş ise 15 milyar dolardan 11 milyar dolara inmiş. Başka bir karşılaştırma ile geçen yılın ilk dokuz ayında 9.8 milyar dolar olan net yatırım girişi bu yıl ilk dokuz ayda 6.9 milyar dolar. Doğrudan yatırımlardaki azalma cari açıkta düzelme devam etmesine rağmen finansmanın daha kısa vadeye kayması demek. Geçen yılın ilk dokuz ayında 15 milyar dolar olan kısa vadeli portföy yatırımları (sıcak para) bu yıl aynı sürede 25 milyar dolara yükselmiş. Aynı şekilde bankacılık sektörünün dışarıdan borçlanması net 11 milyar dolardan 15 milyara yükselmiş.
REYTİNG ETKİSİ YOK
Tabii bu rakamlar en son rating artışından önceki gelişmeler. Yatırım notunun etkilerini en erken ocak ayında açıklanacak olan kasım ayı verilerinden yani iki ay sonra görürüz. Genel beklenti yatırım notundan sonra kısa vadeli finansmanın daha da artacağı yönünde. Uzun vadeli doğrudan yatırımlarda düzelme ise biraz zaman alır. Yatırım notunun doğrudan yatırımlara etkisini dozunu ve zamanlamasını kestirmek pek mümkün değil. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekmesi beklenmeli. Bu da 2013'ün başında  gerçekleşebilir.
Kısa vadeli yatırımlarda hızlı bir giriş olursa, Merkez Bankası bunun önlemini alabilecek durumda. Doğrudan yatırımlarda fazla giriş ise zaten hem ekonomik büyüme için, hem istihdam hem de teknoloji transferi için  arzu edilen bir olgu.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü