• $9,2743
  • €10,7519
  • 526.237
  • 1410.45
15 Mayıs 2013 Çarşamba

Cari açık dört aydır sabit!

2013'ün ilk çeyreğinde beklenen iç talep toparlanmasıyla birlikte artması beklenen cari açıktan olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Geçen yılın mart ayında 6.3 milyar dolar olan açık bu yılın aynı ayında beklentilerin altında kalarak 5.4 milyar dolara indi.
Mart ayı cari açık verisinin beklenenden iyi gelmesi 12 aylık toplam cari açığı da şubattaki 48 milyar seviyesinden 47.1'e düşürdü. 
İlk çeyrek itibarıyla geçen yıl 16.3 milyar dolar olan açık bu yıl 15.9 milyar dolarda kaldı. Geçen yılın mart ayında 823 milyon dolar olan net doğrudan yatırım girişi yarı yarıya azalarak 424 milyon dolara gerilemiş. İlk çeyrek itibarıyla da 2.3 milyar dolardan 1.4 milyar dolara gerileme var. On iki aylık toplamda, doğrudan yatırım girişinin cari açığı karşılama oranı yüzde 21'e kadar düşmüş. 2012 sonu itibarıyla bu oran yüzde 27 seviyesinde idi. Bu düşüş aşağıdaki grafikte de belirgin bir şekilde görülebiliyor.

Kısa vadeli kalemlerde, portföy yatırımları geçen yılki 3 milyar dolar seviyesinden 3.9 milyar dolara yükselmiş. Ancak asıl önemli artış bankacılık kesiminin (mevduat hareketleri dahil) net borçlanmasında gerçekleşmiş. 
Geçen yıl hakkında yazılmadık komplo teorisi kalmayan net hata ve noksanda da bu yılın ilk çeyreğinde 3.6 milyar dolarlık çıkış var. Geçen yılın ilk çeyreğinde net hata ve noksan kalemi 5.7 milyar dolar artıda idi. Arada 10 milyar dolara yakın bir fark var. Yani, net hata ve noksan kalemi de hesaba katıldığında, finansman ihtiyacı bu yıl 19.5 milyar dolara yükselmiş. Geçen yılın ilk çeyreğinde 11.9 milyar dolar olarak gerçekleşen finansman bu yıl 27.5 milyar dolara yükselmiş. Sonuç olarak da geçen yılın ilk çeyreğinde 0.7 milyar dolar artan resmi rezervler, bu yıl 7.5 milyar dolar artmış. Kısa vadeli finansman artarken rezervlerin de artması döviz kuru üzerinde olası bir baskı riskini ortadan kaldırıyor
 Cari açıkta beklenen artışın gerçekleşmemesi büyük oranda, ithalatın ilk çeyrekte beklenenden yavaş artmasından kaynaklanıyor. Bu olumlu bir haber. Ancak bu durum iç talepte beklenen toparlanmanın gecikmesinden kaynaklandığı için daha zayıf bir büyüme temposuna işaret ediyor. Dış ticaret verilerinin detaylarında, ithalatın, özellikle yatırım malları tarafında azalmakta olduğuna daha önceki yazılarımızda dikkat çekmiştik. Yurt içi yatırım talebi artmaya başladığında bu tablo değişecektir. Ancak görünen o ki, toparlanma yılın ikinci yarısına sarkacak.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu