• $8,4047
  • €10,1808
  • 506.756
  • 1460.86
13 Nisan 2013 Cumartesi

Cari açık beklendiği gibi

2013 yılının ikinci ayına ilişkin ödemeler dengesi rakamları sonunda açıklandı. Rakamlar, cari açığın ekonomik toparlanma beklentileriyle paralel bir şekilde arttığını gösteriyor. Geçen yılın şubat ayında 4,3 milyar dolar olan cari açık, ithalattaki hızlı artışın ardından bu yılın aynı ayında 5,2 milyara yükselmiş.
Uzun zamandır dile getirdiğimiz gibi, içeride yatırım ve tüketim harcamalarında görülmeye başlanan toparlanma ve artışlar sonrasında, ithalattaki hızlı artış da şaşırtıcı değil. Ödemeler dengesi verilerine göre yılın ilk iki ayında ithalat yüzde 8,3 oranında artarken ihracattaki artış yüzde 8,5 olmuş. Ancak şubat ayında aradaki farkın ithalatın lehine olduğunu da belirtelim.
İlk iki aydaki toplam cari açık da 10,9 milyar dolara ulaşmış. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 10,0 milyar dolar seviyesindeydi. İlk bakışta bu artışın beklentilere paralel olduğunu ve sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu da yıl genelinde ithalat artışlarını sürdürecek ve cari açık da GSYH oranı olarak birkaç puan yükselecek.
Unutulmamalı ki geçen yıl cari açık GSYH'nın yüzde 10'undan yüzde 6'nın da altına çekildi. Bu durumda birkaç puanlık artış bir soruna yol açmayacaktır. Diğer yandan, finansman tarafına baktığımızda en yüksek artışların portföy yatırımları kaleminde gerçekleştiğini görüyoruz.  Bu da cari açığın finansmanının büyük oranda kısa vadeye kaydığını gösteriyor. Aynı zamanda bankacılık kesimin net borçlanmasında da ciddi artışlar var. Bu artışın gerisinde  genel olarak kredi notunun artması ve sonrasında bankaların daha kolay finansman bulması da önemli rol oynuyor.
Ancak uzun vadeli olması nedeniyle en risksiz finansman olarak gördüğümüz doğrudan yatırımlar kaleminde geçen yıla göre yarı yarıya düşüş var. Bu da ödemeler dengesi tablosundaki en olumsuz gelişme. Aşağıdaki tabloda ödemeler dengesinde ilk iki aylık gelişmelerin bir özeti yer alıyor.

Tablonun finansman tarafına baktığımızda, ilk iki aydaki 10,9 milyar dolarlık cari açığa karşılık toplam finansman 17,4 milyar dolar olmuş. Detaylara bakarsak, bankacılıkta borçlanma ve mevduat yoluyla 8,2 milyar dolar, portföy yatırımlarından ise 4,9 milyar dolar net giriş gerçekleşmiş. Bu iki finansman kalemi cari açığın finansmanı için yeterli oluyor. Geçen yıl net pozitif olan net hata ve noksan kaleminde ise bu yıl 1,5 milyar dolarlık çıkış söz konusu. Bu nedenle, IMF ödemeleri de hesaba eklendikten sonra, rezerv artışı 4,6 milyarda kalmış. Yani cari açık artıyor ama neredeyse aynı seviyede döviz rezervlerimiz de artıyor. Bu da riskleri azaltıyor.

<p class='MSONORMAL'>'DÜNYADA 2 MİLYAR İNSAN BÖCEKLERİ BESİN OLARAK TÜKETİYOR'</p><p class='M

Gelecekte nelerle besleneceğiz?

Bakımı yasak maymun koruma altına alındı

Milli Savunma Bakanı Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti

Sümela Manastırı'nın saklı şapeli için restorasyon çalışması başlatılıyor