• $8,2794
  • €10,0099
  • 482.834
  • 1427.73
13 Mayıs 2016 Cuma

Cari açık 30 milyar doların altında!

Cari açıktaki iyileşme beklentiler doğrultusunda martta da devam etti. Geçen yılın aynı ayında 4.8 milyar dolar olan aylık açık, bu yıl yüzde 23 azalmayla 3.7 milyar dolara geriledi. Böylece ilk üç ayda cari açık 7.9 milyar dolara gerilemiş oldu. Yıllık olarak da 2015 yılını 32.1 milyar dolarla kapatan toplam cari açık mart ayı sonunda 29.5 milyar oldu. Toparlanmanın önümüzdeki dönemde de devam etmesi ile 2013’te GSYH’nin yüzde 8’i seviyesine çıkmış olan cari açık büyük olasılıkla yüzde 4’ün de altına inecek.
Cari açıktaki toparlanmanın gerisindeki faktörlere baktığımızda tabii ki ilk sırada petrol ve benzer şekilde küresel düzeyde düşen hammadde ve emtia fiyatları yer alıyor. Petrol ve doğal gaz ithalatı rakamları aslında toplam cari açığa çok yakın olduğundan, cari açıktaki toparlanmayı gayet güzel açıklıyor.
Aşağıdaki tabloda ilk üç aylık dönem itibarıyla ödemeler dengesi tablosunda yaşanan gelişmeleri özetledik:

Tabloda da görüldüğü üzere ilk çeyrekte geçen yıla göre toplam cari açıkta gerçekleşen 2.6 milyar dolarlık toparlanma dış ticaret dengesinde görülen toparlanma ile eşdeğer durumda. Hatta turizm ve diğer hizmet gelirlerinde geçen yıla göre daha olumsuz seyreden tablo da cari açıktaki toparlanmaya engel olmamış.
Tablonun finansman tarafına baktığımızda hemen doğrudan yatırımlarda görülen yarı yarıya azalma dikkat çekiyor. Geçen yılın ilk üç ayında 3.2 milyar dolar olan net uzun vadeli yatırım girişi bu yıl 1.3 milyar dolara inmiş.
Son olarak net hata ve noksan kaleminde geçen yıl kaydedilen 4 milyar dolarlık net girişe karşılık bu yılın ilk üç ayında 2.8 milyar dolarlık net giriş sağlanmış. Net hata ve noksan kalemi de dâhil edildiğinde, toplam finansman ilk üç ayda 10 milyar dolara yaklaşmış ve resmi rezervler 2.1 milyar dolar artmış. Sonuçta rezervler de 3.6 milyar dolar azalmıştı.

<p>Irak kuzeyinde başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında PKK terör örgütüne ait

PKK terör örgütünün inlerine girildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı