• $7,362
  • €8,9057
  • 410.175
  • 1528.82
14 Nisan 2011 Perşembe

Büyümeye yavaşlayarak devam!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen yayınladıkları Nisan 2011 araştırma notunda, daha önceden tahmin ettikleri gibi, 2011 yılının ilk çeyreğinde ekonominin yavaşlamaya  devam  tesbit etmiş bulunuyorlar.   
Aşağıda tesbitlerinin altında yatan verilerin bir özetini ve tahminlerini aktarıyoruz.
'Şubat ayı verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış rakamlarla Sanayi Üretim Endeksi yüzde 1,7 oranında azaldı. İhracat ve ithalat miktarı ise hemen hemen yatay seyretti; ithalat miktar endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarken ihracat miktarı değişmedi. Aralık ayındaki yüksek artışların ardından ocakta ithalat ve ihracatta düşüşler gerçekleşmiş, Sanayi Üretim Endeksi yatay seyretmişti.
Betam'ın geçtiğimiz ayki notunda Sanayi Üretim Endeks'inde de bir düşüş beklediğimizi belirtmiştik. Rakamlar beklediğimiz doğrultuda geldi. Dolayısıyla, Betam 2011 ilk çeyreği için çeyrekten çeyreğe büyüme tahminini bu ay değiştirmeyerek yüzde 1,3 olarak tutuyor.
Şubat ayı dış ticaret açığı ocak ayı ile hemen hemen aynı düzeyde, 7,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Şubat ayı cari açığı ise ocak ayının biraz üzerine çıkarak 6,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Halen kasım ve aralık ayı seviyelerinin altına seyreden cari açık 3. çeyreğe göre yavaşlamış olsa da 2011'de ilk iki ayın cari açık toplamı 2010 yılı cari açığının dörtte birine ulaşmış durumda.
Betam ilk çeyrek sonunda yıllık cari açık /GSYH oranının yüzde 7,2'ye çıkacağını tahmin ediyor.  
Mart ayında ekonomide şubat ayına göre hafif bir canlanma görülebilir. Reel kesim güven endeksinin ve fiyat etkisinden arındırılmış İMKB'nin martta pozitife geçtiğini, kapasite kullanım oranının da kısıtlı bir artış gösterdiğini görüyoruz. Merkez Bankası'nın kanuni karşılıklarda yaptığı yeni artışlar ise etkisini güçlü olarak ancak ikinci çeyrekte göstermeye başlayacak.

"denis.20110413231305.jpg"
İlk iki ayın verilerine dayanarak yaptığımız çeyreklik değişim hesaplamalarına göre hem Sanayi Üretim Endeksi'ndeki  hem de Kapasite Kullanım Oranı'ndaki artış geçen çeyreğe göre yarı yarıya azalmış durumda. Yine geçtiğimiz çeyrekte gördüğümüz büyük yatırım iştahının da oldukça azalmış olduğu görülüyor. Çeyrekten çeyreğe büyüme hızının 2011 ilk çeyreğinde düşeceği kesin diyebiliriz. Ancak baz etkisinden dolayı yıldan yıla ilk çeyrek büyümesi oldukça yüksek gelebilir; Betam'ın tahmini yüzde 10,2.
Şubat verilerine göre yatırım ve tüketim de hız kesmeye devam ediyor. Tüm aylık ekonomik göstergelerdeki değişimleri reel ve mevsimsel etkiden arındırılmış (mea) olarak inceliyoruz. Geçen notta belirttiğimiz gibi şubat veya mart ayında Sanayi Üretim Endeksi'nde (SÜE) bir düşme bekliyorduk. Beklediğimiz düşme şubat ayında gerçekleşti ve SÜE yüzde 1,7 azaldı. Buna karşılık hala geçen çeyrek ortalamasından daha yüksek gözüküyor. Diğer göstergeler de şubat ayında genel olarak düşüyor. Mart ayında ise açıklanan az sayıdaki veriye bakarak genel olarak bir iyileşme görüyoruz.
Gene de bu göstergelerin genel gidişine göre, 2011 1. çeyrekteki büyümenin 2010 4. çeyreğe göre daha düşük olacağı kesin gözüküyor.'

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik