• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
12 Eylül 2013 Perşembe

Büyümeden iyi haber!

İkinci çeyreğe ilişkin GSYH büyüme verileri dün açıklandı. İlk çeyrek büyümesi yüzde 3’ten yüzde 2.9’a çekilerek revize edildi ancak ikinci çeyrek GSYH büyümesi beklentileri aşarak yüzde 4.4 oranında gerçekleşti. Bu oran, çeyrekler bazında, 2011’den bu yana en yüksek büyüme oranı. Piyasada beklentiler büyüme oranının yüzde 3 ile 3.5 arasında kalması yönündeydi. 
Hatırlanırsa, daha önce açıklanan sanayi üretimi verisi de olumlu bir sürpriz yaparak temmuz ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. İkinci çeyrekte benzer bir sürprizin GSYH verilerinden gelmesi kuşkusuz olumlu oldu. Böylece yılın ilk yarısında ortalama büyüme oranı yüzde 3.7’ye yükseldi. Yılın ikinci yarısında temponun temmuz ayı verilerinin işaret ettiği gibi yüzde 5’in üzerine çıkması durumunda, yıl genelinde de büyüme oranı yüzde 4’ün üzerine çıkacaktır. Diğer bir deyişle, yıl başından bu yana ağır aksak devam eden büyüme ve toparlanma yaz aylarıyla birlikte tempo artırmış. 

ÖZEL TÜKETİM TEMPO ARTIRDI

Rakamların detaylarına bakacak olursak, üretim tarafında sanayi sektöründe büyüme oranının ilk çeyrekteki yüzde 1.1 oranından yüzde 3.1’e yükseldiğini görüyoruz. Bu da sanayi sektörünün toplam büyümeye katkısını 0.3 puandan 0.9’a yükseltmiş. Sektörler açısından büyümeye en yüksek katkının da ticaret ve finansal hizmetlerle birlikte sanayi sektöründen geldiğini görüyoruz. Ticaret sektörü yüzde 6, finansal hizmetler de yüzde 8.5 oranında büyüyerek GSYH büyümesine 0.9’ar puan katkı yapmışlar. Toplamda hizmet sektörleri yüzde 4.9 oranında büyüyerek GSYH büyümesine 2.7 puan katkı yaparken, inşaat sektöründe büyüme yüzde 7.6’ya yükselmiş. İnşaat sektörünün büyümeye katkısı 0.4 puan olmuş. En hızlı büyüyen sektör ise turizmle bağlantılı olarak otel ve restaurant işletmeciliği olmuş. Bu sektör ikinci çeyrekte yüzde 14.9 oranında büyümüş ancak payı küçük olduğundan katkısı daha düşük. Tarımda ise büyüme oranının ikinci çeyrekte yüzde 5.4’e çıktığını görüyoruz. Ancak tarımda üçüncü çeyrek büyümesinin daha önemli olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. 
Harcama tarafında ise özel tüketimin ilk çeyreğe göre tempo artırdığını, ancak özel yatırımın hala problemli olduğunu görüyoruz. Özel tüketim, ilk çeyrekte yüzde 3.1 oranında büyümüştü, ikinci çeyrekte bu oran yüzde 5.3’e yükselmiş. Özel yatırımda ise eksi oranlar devam ediyor. İkinci çeyrekte özel yatırım yüzde 2 oranında azalmış. Özel tüketimin büyümeye katkısı ilk çeyrekteki 2.1 puandan 3.4 puana yükselmiş. Özel yatırımlar ise toplam büyümeyi 0.5 puan aşağıya çekmiş. 

İKİNCİ ÇEYREKTE DEPARA KALKTIK

Buna karşılık, kamu yatırımındaki hızlı artışlar devam ediyor. İlk çeyrekte yüzde 84 gibi inanılması güç bir oranda artan kamu yatırımları ikinci çeyrekte de yüzde 36.7 oranında artarak büyümeye ciddi katkı yapmışlar. Kamu yatırımının toplam büyümeye katkısı ilk çeyrekte 2.3 puan olmuştu, ikinci çeyrekte 1.4’e gerilemiş. Kamu tüketiminin büyümeye katkısı da 0.8 puanda. 
Dış talep tarafında ise ihracat yüzde 1.2 oranında artarken ithalat artışı yüzde 11.7’ye ulaşmış. Bu da net ihracatın büyümeye katkısını negatife çevirmiş. 
Son olarak, mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere baktığımızda, büyüme temposunun ikinci çeyrekte hızlı bir şekilde arttığını görüyoruz. İkinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre büyüme oranı yüzde 2.1 olmuş. Bu da yıllık bazda yüzde 8.5 seviyesinde bir büyüme temposuna işaret ediyor. Bu da ikinci çeyrek açısından olumlu bir gösterge. 

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)