• $17,953
  • €18,4023
  • 1037.11
  • 2864.25
16 Kasım 2012 Cuma

Büyüme yavaşlamaya devam ediyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'BETAM' araştırmacıları Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen, yayınladıkları raporda ekonominin yavaşlamaya devam ettiğini vurguladılar. İncelemelere göre eylül ayında Sanayi Üretim Endeksi ağustos ayına göre yüzde 3,9, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise yüzde 6,2 arttı. Ancak ikinci çeyrekte ihracattaki artış yüzde 11,5 iken üçüncü çeyrekte 3,8'e geriledi. İthalatta ise ikinci çeyrekteki yüzde 2,8'lik artış, üçüncü çeyrekte yüzde 0,3'lük azalışa döndü. Altın hariç reel ihracat ve ithalatını incelediğimiz zamanda ikinci çeyrekte ihracattaki yüzde 1,8'lik artışın yerini üçüncü çeyrekte yüzde 0,6 azalışa bıraktığı, ithalattaki azalışın ise yüzde 1,3'ten yüzde 0,8'e indiği gözlemlenmekte. Bir başka deyişle rakamlar net ihracatın katkısının üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe kıyasla daha az olacağını ortaya koyuyor.
GELİR DAĞILIMI KOZU
BETAM çeyrekten çeyreğe büyümeyi yüzde 0,7 olarak tahmin ediyor. Geçen yılın aynı çeyreğine göre büyümeyi de yüzde 2,8 olarak hesaplıyor. OVP öngörüsü  3,2'lik büyümeye ulaşılması için dördüncü çeyrekte ekonominin canlanması ve çeyrekten çeyreğe yüzde 1,5 üzerinde bir büyüme gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Fitch Ratings'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekmesi dördüncü çeyrek ve 2013 yılı büyümesine olumlu yansıyabilir.
Özel tüketimle ilişkili ekonomik göstergelere baktığımızda iç talebin etkisiyle özel tüketim harcamalarında 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre bir artış tahmin ediliyor. Dayanıksız ve dayanıklı tüketim malı imalatı 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre sırasıyla yüzde 1,9 ve 2,8 arttı. Özel tüketim vergisi de zamların da etkisiyle yüzde 1,5 arttı. Buna karşılık tüketim malı ithalatı 2012 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 azaldı.
HARCAMALAR DÜŞEBİLİR
Tüketici güven endeksi de aynı dönemde yüzde 0,5 düştü. Özel yatırım harcamalarını tahmin etmek için kullanılan ekonomik göstergelerin seviyesi 3.çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre düşük kaldı. Reel kesim güven endeksi, yatırım malı ithalatı ve binek otomobil üretimi 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre sırasıyla yüzde 3,7, yüzde 7,8 ve yüzde 1,1 düştü. Kapasite kullanım oranı da yine aynı dönemde 1,8 yüzde puan azaldı. Sonuç olarak özel yatırım harcamalarında 3. çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre bir azalma bekliyoruz.
BÜYÜMEYE KATKISI '0'
3. çeyrekte 2. çeyreğe göre ihracat miktar endeksi yüzde 3,8 artarken, ithalat miktar endeksi ise yüzde 0,3 azaldı. Altını çıkarıp ihracata baktığımızda bu sefer ihracatın ve ithalatın sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 0,8 azaldığını görüyoruz. Büyük ihtimalle net ihracatta 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre bir artış göreceğiz ama stok değişimi de hesaba kattığımızda altın harici net ihracatın büyümeye katkısı 3. çeyrekte sıfıra yakın olabilir.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...