• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
18 Eylül 2013 Çarşamba

Bütçe performansı beklenenden iyi

Yaz ayları ve tatil nedeniyle temmuz ve ağustos bütçe rakamları birlikte açıklandı. Buna göre temmuz ayında 0.3 milyar TL fazla veren Merkezi Yönetim Bütçesi ağustos ayında 3.1 milyar TL açık verdi. Geçen yılın aynı döneminde toplam açık 1.8 milyar TL olmuştu. Yani yıllık bazda son iki ayda bütçe açığı biraz artmış. 
Ancak ilk sekiz aylık toplamlara bakıldığında, geçen yıl 8.5 milyarlık bütçe açığına karşılık bu yıl 230 milyon TL fazla veren bir tablo ile karşı karşıyayız. Yani, bütçe ilk sekiz ayda kabaca denk durumda. Yıl sonunda ise bütçe açığının 34 milyar TL olması öngörülmüştü. Bunun anlamı da bütçe hesaplarının tutması için hükümetin (yani Maliye Bakanlığı’nın) eli rahatlamış durumda. 
Aşağıdaki tabloda, ilk sekiz aylık bütçe tablosunun geçen yılla karşılaştırması özetleniyor.   

Tabloya bakıldığında en dikkat çeken durum vergi gelirlerinde görülen yüksek artışlar. Toplam vergi gelirleri ilk sekiz ayda yüzde 18.6 oranında artarak 182 milyar TL’den 216 milyara yükselmiş. Enflasyona göre düzeltildiğinde, yüzde 10’un üzerinde bir artış söz konusu. 
Toplam vergi gelirlerindeki yüksek reel artış bir kaç faktör ile açıklanabilir. Öncelikle, ekonomik büyüme temposundaki artış vergi gelirlerini doğrudan artıran bir etken. Ancak büyüme temposunun yüzde 3-4 arasında şekillendiği göz önüne alındığında, vergi gelirlerindeki artışın daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da, ya tahsilat performansının artmasından, ya da vergi barışı ve affın etkisinin sürmesinden kaynaklanıyor olabilir. 
Harcamalar tarafında ise hem toplam harcamaların hem de faiz dışı harcamaların gelirlerden daha yavaş arttığını görüyoruz. Bu durum da zaten toplam bütçe dengesine yansımış. Henüz seçim dönemine tam olarak girilmediği göz önüne alınırsa, bütçede işler yolunda diyebiliriz. En hızlı harcama artışı cari transferlerde gerçekleşmiş. Ayrıca faiz harcamalarındaki reel düşüş devam ediyor. Zaten bütçede en rahatlatıcı gelişme son 5-6 yıllık dönemde faiz giderlerinin reel bazda yarı yarıya azalması oldu. Faiz oranlarındaki düşüş de tabii ki bu rahatlamada etkili. 

Geçen yılın son dört ayında (Aralık ayında muhasebeleştirilen ekstra harcamalar dahil) toplam 9 milyarlık açık gerçekleşmişti. Bu yıl da benzer performans görülmesi seçim musluklarının açılmadığına işaret edeceğinden önümüzdeki dört ayın bütçe rakamları daha yakından ve dikkatle izlenecektir.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı