• $16,8224
  • €17,5649
  • 977.028
  • 2470.3
22 Şubat 2014 Cumartesi

Bütçe 2014'e iyi başlamadı

Maliye Bakanlığı yılın ilk ayına ilişkin bütçe gerçekleşme sonuçlarını açıkladı. Rakamlara bakmadan önce bu yıl önümüzde iki tane, hatta genel seçimler de erkene alınırsa üç tane seçim olduğunu hatırlatalım. Bu seçimler nedeniyle bu yıl bütçe performansı ayrı bir öneme sahip. Sadece biz değil, yurtdışından Türkiye'yi izleyenler de olumlu giden bütçe performansını yakından takip ediyorlar.
Sol tarafta özet tablo bütçe gelişmelerini ilk ay açısından geçen yılki performansa göre karşılaştırıyor.

Tabloyu kısaca yorumlarsak, geçen yılın ocak ayında 5.9 milyar TL fazla veren merkezi hükümet bütçesi bu yıl 1.9 milyar TL fazlayla yıla başladı. Faiz dışı denge de 11.2 milyar dolardan 6.9 milyar dolara geriledi. Yani hem bütçe fazlasında hem de faiz dışı denge rakamında ciddi bir azalma var.
Tek aylık veriler hiç bir zaman trend göstergesi olamaz. Ancak, ocak ayında bütçede görülen tek aylık kötüleşmenin nedenine bakarsak faiz dışı harcamalarının yüzde 20.5 oranında artarak 31 milyar dolara ulaştığını buna karşılık gelirlerin sadece yüzde 2.8 oranında arttığını görüyoruz. Gelirlerdeki artışın düşük kalmasının nedeni vergi dışı gelirlerde görülen düşüş. Vergi gelirleri yüzde 15 oranında artarak 32.7 milyar dolar olmuş. Faiz giderlerinde ise 5.2 milyardan 5 milyar TL'ye yüzde 4'lük bir azalma söz konusu.
Yukarıdaki tablonun en sağ sütununda enflasyon verilerini kullanarak reel değişim oranlarını hesapladık. Buna göre faiz dışı harcamalar kaleminde reel olarak yüzde 11.8 oranında artış görüyoruz. Genel olarak, 2013 sonunda merkezi yönetim bütçesi açığının GSYH'ya oranı yüzde 1 civarına düşmüştü. Bu oran AB kriterlerinde yüzde 3 seviyesinde.
Yani aslında hükümetin bütçede bir miktar açılma seçeneği var. Ancak kamu disiplininden vazgeçmenin orta ve uzun vadede daha olumsuz sonuçları olabildiği için bu riskli bir yol. Ocak ayında görülen bozulma sadece ilk aya ilişkin bir artış olabilir. Bu nedenle önümüzdeki birkaç ayda bütçe rakamlarını yakından izlemek gerekiyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı