• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
23 Şubat 2013 Cumartesi

Bulgaristan yine karıştı

 Yeni seçim yaza yapılacak. Borisov yeniden seçilebilir! Borisov eski Sovyet dönemi diktatörü Jivkov'un ve daha sonra ülkeye dönerek başa geçen kralın korumalığını yapmış biri. Ama sosyalist muhalefetin oldukça pasif olması Borisov'un geri gelme şansını artırıyor. 
Aynen Türkiye gibi enerji sorunu olan Bulgaristan, doğalgazı Rusya'dan alıyor ve gazla elektrik üretiyor. Bulgaristan  yüzde 90 oranında Rus gazına bağımlı. 2012'de yüzde 13 artan doğalgaz fiyatları sonrası vatandaşın elektrik faturası kabaca gelirinin yüzde 25 kadarına ulaştı. Ortalama ücret 390 euro kadar ve vatandaşın enerji harcaması ortalama 100 euro civarında.
Başbakan da kendini savunmak için Çek Cumhuriyeti'nin firması olan CEZ adlı Bulgaristan elektrik üreticisini suçluyor, lisans iptaliyle tehdit ediyor.  
Bulgaristan 7 milyon nüfuslu bir ülke. Global krizde 2009 yılında yüzde 5.5 civarında daralmıştı ama diğer taraftan da kemer sıkmayı başaran, tüm Avrupa'da kamu maliyesi açısından örnek durumdaki bir ülke. 
2012 enflasyonu yüzde 3, işsizlik oranı yüzde 12.4, ihracatı 28 milyar dolar, ithalatı 31 milyar dolar olan Bulgaristan'ın cari açığı 600 milyon dolar civarında ve  20 milyar dolar kadar da döviz rezervi var.  
Bulgaristan, Sovyetler'den kopuş dönemi olan 1989 sonrasında bir süre çok kötü yönetilmiş ve sonunda 1997 yılında UDF adlı Demokratik Güçler Koalisyonu tarafından kurulan koalisyon hükümeti, IMF ile anlaşarak reformlar yapmış, "para kurulu" denen sabit kur sistemine geçmiş ve ülke sonunda sıfırları atarak parasını kabaca 1 euro 2 lev olarak sabitlemişti. Bu ortamda enflasyonu ve bütçe açığını kontrol altına alan ve ekonomisini büyük çapta Almanya'ya endeksleyen Bulgaristan müthiş bir mali yapı reformu ve bir dizi özelleştirmeler yaparak ayağa kalkmıştı. Bugün Bulgaristan'da kamu borcu GSYİH oranı olarak yüzde 19 civarında. Bütçe açığı ise yüzde 1.5! 
Bu sağlam kamu maliyesi yapısı nedeniyle dışarıdan ucuz özel finansman bulabilen Bulgaristan'ın toplam dış borcu da 40 milyar dolar civarında. 
Kriz öncesinde 2003-2008 arasında yüzde 5-6 arasında büyüyen Bulgaristan  2007 yılında Avrupa Birliği'ne kabul edilmişti. Tam üyeliğin de eşiğine gelmiş bulunuyordu. 
Vatandaşın yüksek enerji fiyatları ve bir anlamda da işsizlik protestosu geçen yıl yüzde 11 civarında artmış bulunan Bulgaristan borsasında da derhal çöküş getirdi. Bulgaristan borsası yüzde 2.5 civarında düştü.
Bulgaristan artık çok miktarda dış borçlanma yapmıyor.. Dolayısıyla borçlanma faizleri ve karşılaştığı risk primleri Portekiz, Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin karşılaştığı faizlerden daha da düşük olabiliyor. 
Bugün Bulgaristan'da temel siyasi kavga enerji fiyatları konusunda olacak. Bulgaristan kabaca yirmi yıldır kemer sıkmakta idi ve euro bölgesine tam üye olarak rahatlamayı planlıyordu. Şimdi karar verilmesi gündemde!
Acaba devlet enerji fiyatlarını sübvanse mi etsin, yoksa tüketicileri yüksek enerji fiyatlarıyla karşı karşıya mı bıraksın, gündem konusu bu!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı