• $ 7,6604
  • € 8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bu yıl neler olabilir?

Yabancı gazeteler yıllardır, yılbaşından evvel önlerindeki dönemde neler olur neler olamaz konusunda bazı değerlendirmeler yaparlar. Ben de bu hafta Financial Times Gazetesi’ni izleyerek, bazı şeyler söyleyeceğim.

Mesela Demokratlar ABD Başkanı Donald Trump’ı görevden alabilirler mi? Çok felaket bir şey olmazsa, ABD Senatosu, üçte iki oy toplanmadan Trump’ı görevden uzaklaştıramazmış. Trump işe devam edecek yani!

Brexit durdurulabilir mi? Evet ama Parlamento, Brexit’in herhangi bir düzenini kabul etmezse, Brexit hayata geçemezmiş. Yani Brexit henüz ortada ama pek güç yok.

Trump ve de Çin’in Xi Jinping adlı yöneticisi, dış ticaret konusunda anlaşabilirler mi? Galiba yıl ortasında, Trump, ticaret vergilerini Çin’e yeniden gündeme koyabilecekmiş.

Peki, yeni bir global finansal kriz olabilir mi? Pek olamaz diye düşünüyorum ve birçok kimse de öyle düşünüyor. Suudi Prensi Bin Salman, Kaşıkçı’nın öldürülmesinden dolayı ortaya çıkabilecek sorunları aşabilir mi? Trump sonsuz destek verecek galiba.

Brent ham petrolü, 2019’da 60 doları aşan bir petrol fiyatıyla ortaya çıkabilir mi? Eğer ABD büyümeyi çok artırırsa olur, yani evet!

Emanuel Macron kendi reformlarını gerçek yapabilir mi? Fransız liderinin pek fazla yapabileceği şeyi aslında yok. Ama mesela işsizlik konusunda ve de şirketlerin kontrol edilmesi konusunda, etkili olabilecek gibi galiba.

Avrupa seçimlerinde popülistler ve de ulusalcılar, yüksek dozda seçim kazanabilecek duruma gelir mi? İtalya, Almanya ve de İsveç’te popülistler aslında önemli şekilde oy alabilecek gibi gözüküyor diyorlar.

Etyopiya Başkanı, Afrika’nın en önemli ve de güçlü transformasyon girişimini gerçekleştirmede başarılı olabilir mi? Bence evet, çünkü Afrika’da artık böyle şeylerin zamanı çoktan geldi.

S&P, 2019 yılında 3000 üzerinde değere çıkabilir mi? Galiba bu değeri aşamayacak gibi duruyor bence.

Trump, bu önümüzdeki yılda sonunda kendi perişanlığını anlayacak diye düşünüyorum ve kendisini daha da kontrollü bir siyasetçi yapsa daha iyi olur diye de, düşünmekteyim. Zaten geçtiğimiz günlerde gazetelere düştü. Çok genç yaştan beri topukları hastalıklıymış, doktoru da ölmüş ama geçtiğimiz günlerde gazeteler gündeme getirdiler ve biraz hareket etmeyi unutsa ve biraz da düşünmeye başlasa, daha iyi yapar diye düşünüyorum.

Yeni yılınız kutlu olsun!

Alışveriş yaparken dans etmeden marketten çıkmıyorlar

Alışveriş yaparken dans etmeden marketten çıkmıyorlar

Hangi burçları şanslı bir gün bekliyor? 27 Eylül gü

Hangi burçları şanslı bir gün bekliyor? 27 Eylül günlük burç yorumları

İlk kez göreceğiniz garip kaş tasarımları

İlk kez göreceğiniz garip kaş tasarımları

Hem Galatasaray hem de Fenerbahçe forması giymiş futbolcular!

Hem Galatasaray hem de Fenerbahçe forması giymiş futbolcular!