• $12,8726
  • €14,5264
  • 738.112
  • 1808.79
21 Nisan 2017 Cuma

Bu pazar Fransa’da seçim!

Fransa’daki 23 Nisan tarihindeki ilk seçim sonrasında, 7 Mayıs tarihinde de nihai seçim var. Uzun zamandır muhafazakar, aşırı sağcı Bayan Marine Le Pen ilk rauntta birinci olur ama sonra ikinci turda başka biri kazanır deniyordu. Fransa siyasetini çok iyi bilmem ama her zaman sürpriz olduğunu da biliyorum.

Geçmişte, 2002 yılında Fransız sosyalistler seçimi kazanır denmişti ama Lionel Jospin ilk turda elenmişti. Bu seferki seçimde de gene, genel kanı olarak bu sefer sosyalistlerin hiçbir şey kazanamayacağı şeklinde bir önyargı vardı.

Medya geçen hafta tüm adayları şu andaki oy yüzdeleri ile gündeme getirmişti. İlk turda aşırı sağcı, NF yani Ulusal Cephe partisinin adayı Le Pen yüzde 23 oy alır deniyordu. Kazanırsa Fransa Avrupa Birliği'nden çıkacak, euro yerine kendi paralarına da geri dönülecekti. Ama ikinci turda Le Pen kazanamaz, mantık ile oy veren başkaları kazanısa, Fransa Avrupa Birliğinde kalır ve euro kullanılmaya devam edilirdi. Aslında Le Pen iki adet yakını Frederic Chatillon ve Axsel Loustau‘nun Hitler’e hayran olması nedeni ile hırpalanıyor.

İlk turda Le Pen kazansa da ikinci olarak, ikinci turda da kazanma adayı olarak en güçlü görülen kişi Emmanuel Macron, nerede ise ilk turda anketlerde Le Pen kadar yani, yüzde 23’e yakın oy alır diye düşünülüyordu. İlk turda kazanan ikilide olup, sonra ikinci turda seçimi alabilecek en güçlü aday olarak ise liberal Macron düşünülüyordu. Genç Macron I’ENA adlı şöhretli Üniversiteden mezundu, bankacılık yapmıştı ve Hollande döneminde de sol partide Ekonomi Bakanı olarak görev almıştı. Gücü, bilgisi ve deneyimi var diye düşünülen Macron sonunda en çok oy almak için en güçlü aday olarak gündemde. Partisinin adı da En Marche olup, "Fransa herkes için bir şans olmalıdır!" ifadesi ile şöhret kazanmıştı.

Diğer taraftan da sağ-orta temsilcisi François Fillon da yüzde 20 kadar oy alıyordu. Ama bazı sorunları ve günahları vardı. Ailesinin tümünü devlet hizmetine sokup, iş yapmasalar da, gelir elde etmişlerdi. Bu uzun zamandır ortalıkta konuşuluyordu ve zaten Fillon yakında mahkemelik olacak gibi.

Tabii bir de ilk turda yüzde 19 oy alabilir diye düşünülen aşırı solcu 65 yaşındaki Jean Luc Melenchon mevcuttu. İlk başlarda pek fazla oy alamaz diye düşünülse de ilginç şekilde seçim yaklaştıkça oyları artıyor gibi. The Economist dergisi geçen hafta tüm adayları incelemişti. Bundan epey önce oy dağılımı konusunda sanki kesin anlaşma vardı gibi idi, ama şimdi farklı bir durum ortaya çıkabilecek gibiydi . Televizyonlarda konuşmalar başladıkça aşırı solcu Melenchon, hem Macron hem de Le Pen kadar oy alabilir diye düşünülmeye başlanmıştı.

Le Pen ve Melenchon Putin’e sempatiyle bakanlardan sayılabilir. Kremlin'in yani Putin’in, Sputnik ve RT adlı Paris’teki kurumları ile Fransız seçimlerine müdahale de ettiği konuşuluyor. Gaullist Fillon da 2007-2012 arasında, Fillon ile Putin de yakın arkadaş olmuşlar ve hatta Putin parasal destek de sağladı dedikodusu da ortalıkta. Bakalım ne olacak!

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor