• $16,5257
  • €17,5582
  • 968.867
  • 2529.26
23 Şubat 2014 Pazar

Brezilya‘ya bakıp düşünelim!

Brezilya 201 milyon nüfuslu bir ülke, biz ise 75 milyonuz ama kişi başına gelir olarak baktığınız zaman biz 11 bin dolar onlar ise 12 bin dolar civarında bir kişi başına gelire sahipler.
2010 yılında Brezilya yüzde 7.5 büyümüştü, biz de yüzde 9.5 büyüdük. 2011 yılında Brezilya 2.7 büyüdü biz ise yüzde 8.5 ile hızlı büyümeye devam ettik. 2012 yılında Brezilya sadece yüzde 1 büyürken biz de cari açık nedeniyle fren çekip, yüzde 2.2 büyümek mecburiyetinde kaldık. 2013 yılında ise tahminlere göre Brezilya 2.1-2.2 arasında büyüyecek biz de yüzde 4.0-4.2 arasında. 2014 için ise Brezilya'nın büyüme tahmini yüzde 2.1-2.5 arasında biz ise benim tahminime göre yüzde 2-3 arasında büyüyeceğiz.
Şu anda Brezilya'nın 10 yıllık yerel para cinsinden kamu borçlanma faizi yüzde 13.35 bizimki de yüzde 10 civarında! Aralık 2013 ayındaki cari denge açıkları 88 milyar dolar, bizimki ise aynı ayda 65 milyar dolardı! Brezilya parası tam bir yıl evvel 12 Şubat tarihinde dolar başına 1.97 real değerinde idi, şimdi gene 12 Şubat esas alınırsa, 2.41 real değerine geriledi. Türkiye parası TL de aynı sürede dolar başına 1.77 değerinden 2.18 değerine gelmişti.

Davos'a bu yıl ilk kez gitti

Neden iki mislimizden daha büyük olan Brezilya ile bir karşılaştırma yapıyorum? Çünkü aslında sosyal, siyasi ve ekonomik yapıları bize çok benzemekte. Önemli bir farkımız Brezilya'nın bol petrol sahibi olması, bizim ise enerji ithalatına mecbur olmamız. Ama hayata genel bakış açılarımız önemli ölçüde benzer. Üstelik Latin Amerika da en az bizim içinde bulunduğumuz Ortadoğu kadar problemli bir yer. Brezilya emtia fiyatları düştü mü bizden daha çok darbe alır durur ama tabii esas sorunları korumacılık, altyapı zafiyeti, bürokratik yaklaşım ve devletçi bakış açısı ve de "hemşoculuk", "kıyakçılık" gibi şeyler.
Brezilya'da işbaşında olan İşçi Partisi (PT) tarihsel olarak Batı'nın gerilediğine, gelişen ülkelerin öne geçeceğine inanan, dış ticarette Batı'ya güvenmeyen ve bu nedenle serbest ticaret, uluslararası rekabet, açık piyasa konusunda ürkek bir yaklaşıma sahip bir parti. Brezilya Başkanı Dilma Rouseff üç yıldır Başkan ama Davos'a ilk defa bu yıl gitti. Brezilya Mercosur denen oldukça içine kapalı Latin Amerika dış ticaret bloğuna bağlı, ama bu nedenle de birçok ticaret işbirliği organizasyonundan da dışarıda kalıyor. Ulusal Sanayi Konfederasyonu ise bu durumdan çok şikayetçi. Bir tek otomotiv sektörü korumacılıktan memnun.
Ancak yerel akademik çevrelerde Brezilya'nın TTIP denen ve ABD ile Avrupa arasındaki yeni transatlantik ticaret ve yatırım anlaşmasının ve ABD önderliğindeki Transpasifik Ticaret Ortaklığı anlaşmalarının dışında kalacak olması, Brezilya'yı önemli ölçüde zarara sokacak diye düşünülüyor.

Dünya ekonomisini etkileyebilirler

Son dönemde yabancı yatırımların Brezilya'dan uzak durmaya başlaması, yerel piyasanın Brezilya'nın oldukça yakın durduğu dostu Çin'in mallarıyla dolması ve ekim ayında yapılan dev offshore sualtı petrol kaynağı "Libra" ihalesinde Exxonmobil, BP ve Chevron gibi petrol devlerinin ihaleye katılmaması ve ihaleye tek katılanın (ve kazananın) ise beş ayrı firmanın ortaklığı olması, "Custo Brasil" adıyla tanınan "yatırımcı için riskli ve zor ülke" yargısının kuvvetlendiğini gösteriyor.
Brezilya'da son 20 yıldaki siyasi ve ekonomik istikrar milyonlarca insanı Bolsa Familia adlı kamu yardımı politikasıyla açlık ve fakirlikten kurtarmıştı. Ama sokak gösterileri ve protesto şimdi yeniden başlamış bulunuyor. Brezilya vatandaşları yeniden daha iyi ekonomik yaşam şartları ve devletten daha iyi hizmet beklemeye ve talep etmeye başladılar.
Brezilya ve de Türkiye, aslında dünya gerçeklerine daha yakın durmak mecburiyetinde olan büyük ve önemli ülkeler!

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını