• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
26 Haziran 2011 Pazar

Brezilya'dan kredi teklifi bile var!

Dün internet adresime aşağıdaki mesaj düştü!
'Merhaba, acil kredi ihtiyacınız mı vardı? İş için kredi  ihtiyacınız mı var? Yatırım için kredi ihtiyacınız mı var? Sorununuzu finanse etmek için  kredi ihtiyacınız mı var? Bireysel kredi ihtiyacınız mı var? Şirket kredisi ve sanayi kredisi ihtiyacınız mı var? Biz % 3 faizle kredi sunuyoruz Daha fazla bilgi için şimdi bizimle iletişime geçin. Firmamız (hlfc1@live.com) iletişim  e-posta ile. Teşekkürler.
Home Loan Financial Corporation São Paulo, SP 02516-000. Brasil.
E-mail:hlfc1@live.com'
Brezilya'dan gelen bu mesaj ülkemizdeki 'kredi balonunun' dünya çapında ulaştığı şöhreti gösteriyor. Bir yandan Türkiye'deki birçok garibana 'Ucuzudur, pahalılaşmaz da !' diyerek son dönemde en çok değerlenen Japon ve İsviçre paraları cinsinden kredi pazarlayan ve mahvedenler var.
Öbür taraftan da ta Brezilyalı uyanıklar gibi kendi ülkelerine gelen sıcak parayı ülkemize dökmek isteyenler. Bu tür tuzaklara düşmesek iyi olur. Bankalarımızın ve vatandaşlarımızın kendilerine gelmeleri ve mantık bazında hareket etmeleri gerekiyor. Brezilya'ya gitmeye de gerek yok. Bugün ülkemizde radyolarda televizyonlarda, şimdi al bir yıl sonra ödemeye başla diyenler de var. Kendimize gelmenin zamanıdır!
Dünyada krizin resesyonundan çıkıldı ama Avrupa hala büyük risk. Henüz Avrupa'da hiçbir şey çözülmüş değil.
ABD de yavaş bir dönemden geçiyor. ABD birinci çeyrek reel büyüme oranı yüzde 1.8 değerinden yüzde 1.9'a revize edildi. ABD konut sektöründe sorunlar devam ediyor. ABD Merkez Bankası 2011 reel büyüme tahminlerini aşağıya doğru revize ediyor. Bernanke uzun zamandır ilk defa tedbirli konuştu.
Obama hafta sonuna girilirken ilk defa Uluslararası Enerji Ajansi IEA üyelerinin önemli bir ksımını ikna ederek büyümeye destek ve İran'a muhalefet çerçevesinde ve petrol fiyatını aşağıya düşürmek için petrol arzına müdahale etti. İran başkanlığındaki OPEC petrol üretimini artırmaya razı olmayınca ABD ve ortakları günde 2 milyon ton arz yapmak için stratejik petrol rezervlerini piyasaya sürmeye başladı. Libya günde 1.6 milyon varil petrol arzı açığına neden olmuştu, toplam bugüne kadar 132 milyon boyutunda petrol açığı oluşmuştu. Günde  2 milyon varil bir ay boyu ortalığa döküleceğinden 60 milyon varil petrol arzı artışı olacak. Artışın yüzde 50 kadarı ABD tarafından sağlanırken, Japonya, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya petrol arzı artışı operasyonuna katıldılar ve Suudi Arabistan da zaten OPEC toplantısında başkaları ne yaparsa yapsın arzı artıracağını söylemekte idi. ABD'nin stratejik petrol rezervi 727 milyon varil kadar, bunun 30 milyon varili şimdi kullanılmış olacak.
Brent hampetrolü derhal 105 dolar civarına inip yüzde 7.4 ucuzlarken, Londra piyasasında Brent petrolü fiyatı 106-107  dolar varil başına civarında stabilize oldu. Brent petrol fiyatı zaten daha önce zirve değer olan 120-125 dolar aralığından yüzde 10 kadar düşmüştü. Yani şimdi iyice düştü.
1970'li yılların petrol krizinde Henry Kissinger tarafından kurulması istenen IEA, 1991 yılında Irak'ın Kuveyt'i işgalinde de arz artışı yapmıştı, sonra da 2005 Katrina felaketinde arz desteği verilmişti. Yani ABD'nin girişimi sık sık olan bir şey değil.
IEA arz artışı, OPEC ile Suudi Arabistan ve IEA ile OPEC arasında gerilim yaratacak gibi duruyor.
Ama bir ay süreyle cari denge açığımıza yardım edecek bir durum. Etkisi haftaya fiyatlarda görülür.

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

Hurdalıktan aldığı aracın son hali herkesi şaşırttı! İşte kare kare o değişim

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler