• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Brezilya’daki seçim ne olacak?

Brezilya’da çok popüler bir filmin adı ‘Tanrı Brezilyalıdır!’ idi. Brezilya’da doğal servet ve güzel müzik, ülkeyi çok da şanslı gibi gösteriyordu. Ama bugünlerde Brezilyalılar filmdeki sahne gibi, Tanrı’nın tatile çıkmış gibi olduğunu düşünüyor.

Ekonomi felaket, kamu finansı ağır sorun içinde, siyaset ise iyice perişan! Sokakta suç da iyice artmış durumda. İstatistiklere göre 7 Brezilya kenti dünyanın en suç dolu 20 kenti listesinde. Önümüzdeki ay ulusal seçim var ve de sanki yeniden başlamak mümkün gibi. Ancak Jair Bossanaro adlı aşırı sağcı popülist kazanırsa her şey kötüye dönebilir. Popülist Bossanaro sadece Brezilya’nın değil, tüm Latin Amerika’nın başına bela olur. Bossanaro, genelde her şeyi berbata çevirebilir.

Brezilya’da, pek çalışmayan bir ekonomi büyük bir sorun. 2014-2016 arasında kişi başına gelir yüzde 10 azalmıştı. Zaman geçti ve ekonomi toparlanamadı. Kişi başına milli gelir hala yüzde 10 azalmadan kurtulamadı. İşsizlik oranı yüzde 12. Bütün siyasi kişiler kendine çalışmakta. Çok yüksek oranda siyasetçi de, yakalanan suçları nedeniyle zorda. Eski başkan Dilma Rousseff mahkemede. Daha önceki Başkan Luiz Inacio Lula da, Silva rüşvet nedeniyle mahkum da oldu ve seçime giremeyecek.

Aday olabilecekler bu şekilde sorun içinde olunca, ortalığa 7 defa Rio de Janeiro milletvekili olmayı seçimle kazanmış Bay Bolsanaro çıkmıştı. Bolsanaro Evanjelik bir Hristiyandı. Ekonomi danışmanı, ‘University of Chicago’ eğitimli Paulo Guades ise, iyice serbest bir piyasacıydı. Bay Bolsanero bütün devlet şirketlerini özelleştirmeye giriştiği gibi, bakanlık sayısını da 29’dan 15’e indirirken, yeni aday bakanların birçoğunu da askerler arasından seçiyordu.

Bolsanaro yüzde 28 oy alabilecek gibi gözüküyor. Seçim ekim ayının yedinci gününde. Bolsanaro bu ay bir nutuk atarken, sokakta karnından bıçaklandı ve hastanelik oldu. Seçimde karşısında ise rakip olarak Lula’nın kendi yerine başkan yaptığı sol eğilimli Fernando Haddad var.

Venezuela ve Nicaragua’nın geçirdiği felaketleri biliyoruz. Ülke Bolsanaro’nun eline geçerse de, Brezilya’nın da bu iki ülkeye dönmesi ihtimali oldukça mevcut. Brezilya’nın kaderi gelecek ay belli olacak. Brezilya’da reform gerekiyor ama Bolsanaro reformları yapabilecek kişi değil! Bakalım seçimde neler olacak!

Alınan bilgiye göre, özellikle Boğaz bölgesinde bulunan Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer ve Beyko

Yurt Genelinde Hava Durumu Nasıl Olacak? İşte Detaylar

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Şenol Güneş'in vedası

Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı