• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
7 Ekim 2014 Salı

Brezilya’da seçim ve geçim?

Latin Amerika 10-15 yıl önce Çin kökenli emtia talebinin yarattığı fiyat artışlarından kaynaklanan furyaya dayanarak ihracatı patlatmış, sol hükümetlerin hakimiyetine yol açmış ve nerede ise tüm Latin Amerika ülkeleri sol hükümetlere teslim edilmişti.

Bugün yıllar sonra, Çin durunca, dünyanın en çok petrol rezervi olan ülkesi Venezuela döviz borçlarını ödeyemediğinden iflasın eşiğinde. Arjantin ekonomisi 12 yıllık popülizm sonunda “iplere serilmiş“ durumda, borçlarını ödeyemiyor. Nestor Kirchner öldü ve yerine gelen eşi Christina Fernandez de kanunen bir kere daha seçilemeyecek. Bir evvelki Brezilya Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva ise çok karizmatik bir insandı ve Brezilya’yı değiştirdi, ama İşçi Partisi’ni teslim ettiği Dilma Yousseff yönetiminde Brezilya ekonomisinin durumu aslında hiç iyi değil.
Brezilya’da geçtiğimiz 5 Ekim 2014 Pazar günü seçim vardı. PT adlı İşçi Partisi, eski Başkan Lula ve şu andaki Başkan Dilma Yousseff’in partisi. PSDV kısa adlı parti ise orta sağ konumda ve açık ismi Sosyal Demokrasi Partisi idi. Bu partinin adayı ise Aecio Neves idi. Bir de sürpiz olarak sonradan ortaya çıkan aday vardı: PSB adlı Brezilya Sosyalist Partisi adayı Marina Silva! Silva partisinin lideri olan Eduardo Campos seçimden önce ağustos ayında uçak kazasında hayatını kaybedince yerine geçen yardımcısı idi. Kim kazanacak konusu çok tartışılıyordu. Hatta Marina Silva ilk anketlerde baştaki Dilma Yousseff’den daha fazla oy alacak gibi görünüyordu. Çünkü Brezilya 2014 yılında resesyona girmişti.

RESESYONA GİRDİ BİLE

Brezilya’da reel büyüme 2014 yılı ikinci çeyreğinde eksi yüzde 0.9 değerinde idi. Bir evvelki yılın aynı çeyreğine göre ise yıllık reel büyüme eksi yüzde 2.4 düzeyindeydi. Bu durumda 2014 yılı bütünü için büyüme beklentisi en iyimser görüşle 0.4 oluyordu.
Cari denge açığı ağustos ayında 78 milyar dolara yükselmişti. Sanayi üretimi eldeki son veri olan temmuz ayında eksi yüzde 3.5 daralmıştı. Bütçe açığı GYYİH oranı yükseliyordu ve yüzde 3.5 düzeyine gelmişti. Brezilya parasının bir dolara karşı değeri bir yıl önce 2.20 iken şimdi 2.40 değerine düşmüştü.
Tabii seçim yılında ekonominin çok kötü gitmesi hükümetin aleyhine olabilirdi. Dilma Yousseff Marina Silva’yı hedef aldı. Önce bir evvelki Başkan Lula televizyonda Marina aleyhine konuştu. Sonra da Dilma saldırdı. Ne demişti? “Marina Bolsa Familia adı verilen fakirlere parasal yardımı kaldıracak!” yalanını uydurdu. Bu da Marina’nın oylarını sildi süpürdü.
5 Ekim Pazar günü yapılan ilk tur seçiminde şu andaki Başkan Dilma Yousseff oyların yüzde 98 kadarı sayıldığında yüzde 41.4 oy almıştı ve ikinci bir tur yapılaması gerekecekti. İkinci olarak PSDB adlı sağ parti adayı Aeseo Neves yüzde 33.8 oy alıyordu. Sürpriz aday Marina Silva ise sadece yüzde 21.3 oy alabilmişti. Medyaya göre Dilma’nın uydurduğu “para yardımı kesilecek” yalanı etkili olmuştu. İkinci tur seçimi 26 ekim günü yapılacak. Marina’nın oylarının çoğunluğu Neves’e giderse seçimin sonucu ilginç olabilir. Neves bir eski Başbakan sülalesinden geliyor, kendisi de senatör ve de eski bir Eyalet Valisi ve ekonomist. Ama Lula desteği nedeni ile her halde Dilma büyük bir çoğunluk sağlayamayacak ama seçimi kazanacak!

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar