• $30,9372
  • €33,5987
  • 2012.9
  • 9344.97
13 Ekim 2018 Cumartesi

Brezilya’da sağ parti kazanabilir

Brezilya’da Jair Bolsonaro adlı, 63 yaşında, aşırı sağcı, popülist, eski bir asker ve 30 yılda da pek bir iş yapmamış bir milletvekili, şimdi de PSL Partisi ile seçimi kazanmış gibi biri. Geçen pazar günü yapılan ilk seçimde yüzde 50 oy alamadı ama yüzde 46 oy aldı. En büyük rakibi sol parti ise yüzde 26 düzeyinde kaldı. 28 Ekim tarihinde ikinci tur seçim yapılacak ve de aşırı sağcı Bolsonaro da muhtemelen seçimi kazanacak gibi. Bolsonaro büyük olasılıkla kazanacak gibi ama çok küçük bir oy farkı ile ikinci turda da kaybedebilir de. Tabii kazananın da değişmesi için olasılık biraz küçük ama vatandaşların yüzde 30 kadarı da hiç oy kullanmamış.

Bolsanaro genelde, Rusya’daki Putin, Çin’deki Xi Cinping, Hindistanda’ki Narenda Modi ve de ABD’deki Donald Trump mantığında, yani “Hepsini ben bilirim!” mantığında ve de sert, tutucu ama bilgisiz bir kişi. Biraz değişmeye ise yanaşıyor. Ama Bolsona kendisinin ekonomiden de hiç anlamadığını da iyice bildiği için, Latin Amerika'nın en büyük ülkesinin ekonomi yönetimini de, Chicago Üniversitesi'nde eğitilmiş bir ekonomist olan Paulo Guides’e devretmiş. Paulo Guidess Brezilya’nın aşırı eyalet ve de devlet bütçesi açıklarını toparlama görevini de almış olacak.

Ancak ilginçtir ki Bolsonaro seçimden birkaç hafta önce bir rakip parti taraftarı eliyle bıçaklanmış ve sağlık sorunu nedeniyle de, epey bir zaman da ortalığa çıkamamış, evinden Twitter ile seçim konuşmaları yapmıştı.

Gene de Bolsonaro’nun seçimde yüksek oy alması ve Bolsonaro’nun toplamda da kazanabileceği ortaya çıkınca da, ülkenin parası Real iki ayda yüzde 3.3 değerlenmişti. Yüzde 26 oy alan eski solcu Fernando Haddad ise 2003 -2016 arasında Brezilya'yı yöneten son yılların solcu lideri PT Partisinin, yani Luiz Inacio Lula da Silva’nın ve de ondan sonra başa geçen Başkan Dilma Rousseff’in partisinin başına seçime bir iki ay kala geçmişti. Tabii üç adet parti daha var ve ikisi ise de solcu. Yani sol oy da, olur ya, artabilir diye düşünenler de var. Fakat 40 milyon kadar kişi de ilk turda kimseye oy vermemiş veya boş oy kullanmıştı.

Financial Times Gazetesi'nde yazan Jonatham Wheatley ise şöyle bir başlık atmış: ”Bolsonaro, Brezilya'nın başında olduğu sürece, neler olacağını tahmin etmeye çalışmak değil, beklemek, sadece beklemek, bence hem kısa vadede hem de uzun vadede, en sağlıklı yaklaşımdır!”

<p>Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Malatya'da bir tekstil fabrikasını ziyaret etti.

Bakan Işıkhan'dan tekstil fabrikasına ziyaret

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir