• $17,9343
  • €18,2619
  • 1023.38
  • 2913.3
28 Haziran 2014 Cumartesi

Brezilya üzerine gözlemler!

Bugün biraz Dünya Kupası ülkesi Brezilya'yı tanıtma girişimi yapacağız. Brezilya içinde esas rekabet ülkenin en büyük iki kenti Sao Paulo ve Rio de Janeiro arasında yaşam tarzındadır. Sao Paulo 11.3 milyon ve Rio de Janerio da 6.3 milyon nüfusa sahiptir. Ancak çevreyle beraber bakıldığında en büyük Sao Paulo 20, Rio 11.8, Bele Horizonte 5.7, Porte Alegre 4 ve Başkent Brasilia da 3.8 milyon nüfusa sahiptir. Brezilya’nın nüfusu da 203 milyon kişidir. Nüfusun yüzde 87'si kentsel alanda yaşar. Yüzde 43'ü “mulatto” denen beyaz siyah karşımı insanlardır. Yüzde 48 beyaz ve yüzde 8 kadarı da siyahtır. Brezilya Portekiz işgalinden 1822'de kurtulmuş, 1889'da ise cumhuriyet olmuştur.

Yüzde 22'si 'aşırı dozda' fakir

Petrol zengini bir ülke olan Brezilya, dünyanın 7. veya 8. büyük ekonomisidir. Brezilya ABD, Çin, Japonya, Almanya, Fransa ve İngiltere’den sonra gelir. Brezilya’nın GSYİH sayısı kabaca Türkiye’nin üç misli yani 2.5 trilyon dolar kadardır. Ancak kişi başına geliri Türkiye’nin kişi başına gelir sayısından sadece yüzde 10 kadar yüksektir. Çünkü Brezilya’da vatandaşların yüzde 22 kadarı çok yüksek dozda fakirlik yaşar. Bu nedenle de futbol Dünya Kupası’na harcanan paraya isyanlar çıktı. Ancak Brezilya’daki dolar milyarderi sayısı da dünyada beşinci. Brezilya’da İngiltere ve Japonya’dan da fazla sayıda dolar milyarderi vardır.
Brezilya’da çok ciddi bir rekabet Sao Paulo kenti ile Rio kenti arasındadır dedik ama futbolda bu iki kent rekabet etmez. Sosyal hayatta rekabet ederler. Dünya Kupası’nın açılışı 12 Haziran'da Sao Paulo’daki 48 bin kişilik arenada yapıldı. Kapanış ise 13 Temmuz günü Rio’daki 76 bin kişilik Maracana Stadyumu’nda yapılacak.

Çalışkanlar Sao Paulo'da

Sao Paulo çalışmayı sevenlerin kentidir, modern binalar ve işyerleri vardır, üretken Brezilyalılar Sao Paulo’da otururlar ve çalışırlar, onlara Paulistanos denir ve bu kentte her konuda birinci sınıf hizmet bulunur. Trafik sevmezler, işlerini düşünürler. GSYİH'in yüzde 30'u Sao Paulo’da üretilir. En yüksek gelir, finans, sanat ve en iyi üniversite de oradadır.
Rio ise yan gelip yatan, keyif seven insanların oturduğu ama genel kent kavramı çerçevesinde “dökülen” bir kenttir. Rio sevenlere ise Caracios denir. Caracios insanlarının , yani Rio’luların sakinliği ve rahatlığı da araba direksiyonuna geçince ortadan kalkar ve delice araba kullanırlar. Rio 1960 yılından bu yana ülkenin başşehri de değil. Bugün Rio plajları, gece hayatı, eğlence olanakları ve karnavalı ile ön plana çıkar. Turistler Rio’yu sever. Bu iki kent arasında pek futbol rekabeti yoktur dedik ama her ikisinde de bolca fakirlik, kötü eğitim sistemi ve transportasyon sistemi sorunu benzerliği yaşanır.
Sao Paulo’da futbolda yerel “flu-fla” rekabeti vardır. Yani Fluminense takımı ile Flamengo takımı arasında! Ama turist açısından önemli farklılıklar görülebilir. Örnek insanların birbirine hitabından verilebilir. Rio’da bir garson lokantada eşinize “ Şekerim , ne yiyeceksin?” diye rahat ve laubali hitap eder. Sao Paulo garsonu ise profesyonel bir hitap ile siparişinizi alır. Olur a gidersiniz, şaşırmayın!

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar