• $13,4004
  • €15,1846
  • 792.061
  • 2005.68
26 Mart 2016 Cumartesi

Brezilya kaosu çok büyüdü

Bugün Brezilya çok ciddi ve içinden çıkılması zor bir siyasi kaos içinde. Bir zamanlar BRIC ülkesi olarak tüm dünyanın takdirini alan Brezilya bugün çok büyük bir kaos içinde. Bir yandan da ekonomisi çökmekle meşgul. Aşağıdaki detayları okuyun ki, olayın bütününü anlayabilesiniz!

Önce aşağıdakiler hatırlayalım, sonra bugüne gelebiliriz!
Kasım 2007 tarihinde Petrobras ilk büyük deniz dibi petrol yatağını buldu ve böylece Brezilya petrol süper gücü haline geldi. Ocak 2011 tarihinde 2003 yılından beri Petrobras Genel Müdürü olan Dilma Rousseff seçimle ama önceki Başkan Lula’nın tavsiyesiyle Brezilya Başkanı oldu. Fakat Eylül 2013 tarihinde Petrobras borçlarının toplamının 135 milyar dolar olduğunu açıkladı. Böylece dünyanın en borçlu şirketi oldu. Mart 2014 tarihinde Petrobras Genel Müdürü P.R.Costa 2004-2012 arasında gerçekleştirdiği yolsuzluk ve rüşvet olayları nedeniyle tevkif edildi. Eylül 2014 tarihinde af talep eden Roberto Costa, mahkemeyle pazarlık sonucu rüşvet olaylarına karışan kamu çalışanlarını tek tek ve ismen ihbar etti. Kasım 2014 tarihinde ise Polis Petrobras ofislerini ve aynı zamanda da bazı inşaat firmalarının ofislerini bastı. Şubat 2015 tarihinde Petrobras Genel Müdürü M. Das Graças Foster ve beş adet üst düzey Petrobras yöneticisi şirketten ayrıldı. Ağustos 2015 tarihinde bir önceki Brezilya Başkanı Lula Silva’nın Yardımcısı J.Dirceu tevkif edildi ve Başkan Bayan Rousseff‘in de istifası da istendi. Kasım 2015’te hükümetteki İşçi Partisi’nin Senatodaki Başkanı D.do Amoral Brezilya’da ülke tarihinde ilk defa, resmen işbaşında iken tevkif edilen tek ve ilk senatör oldu. Mart 2016 tarihinde önceki Başkan Lula ifade vermesi için evinden alındı ve rüşvet olayları nedeniyle birkaç saat nezarette tutuldu yani, yani kısa süreli “içeriye alındı”. Bu noktadan sonra, işler iyice karıştı.
130 bin çalışanı olan Brezilya’nın en büyük inşaat şirketi Grupo Odebrecht Başkanı ve ortağı Marcelo Odebrecht de Petrobras davasında en büyük rüşvet veren olarak 19 yıl hapse mahkum olunca da, o da Lula ve Rousseff’i de büyük itham altına sokan açıklamalar yaptı. Hem Lula hem de Roussef paniğe girdi.
Buradan sonrası ise hem Brezilya, hem de global siyaset tarihinde bir ilktir.
Eski Başkan Lula, hapse de gidbilir yeniden de Başkan olabilir. Lula Bayan Dilma Rousseff’i iki defa Başkan yapmıştı ama Rousseff’in popülaristesi süratle düşmüş ve Başkanlık dönemindeki desteği, anketlere göre vatandaşların yüzde 10 kadarının da altına inmişti. Son adım olarak onun da rüşvet mahkemelerine gitmesi ile uğraşılacaktı ki, Lula, Dilma Rousseff ile anlaştı ve Lula’nın Dilma Rousseff tarafından “Başkan Özel Kalem Müdürü” makamına atanma süreci başladı. Böylece Lula yeni siyasi “rütbesi” nedeniyle ancak Brezilya Anayasa Mahkemesi tarafından mahkum edilebilirdi. Ama bu mahkemenin davaları da senelerce devam ederdi. Aslında Lula böylece mahkemeye değil, siyasete geri dönmüş ve kurtulmuş olacaktı. Çünkü Lula biraz da azıtıp, bir sonraki seçimde de, yani 2018 yılında da yeniden Başkan adayı olacağını bile gündeme getiriyordu.
Ama bu arada bir Federal Mahkeme Hakimi duruma müdahale etti ve Lula Rousseff tarafından siyasi göreve atanamadan, bu hakim tarafından atanmasının durdurulmasının girişimleri yapıldı. Petrobras davasını takip eden yargıç Sergio Moro da, Lula’nın atanmasını durdurma kararı aldı, yani Lula artık hapse bile gidebilirdi, çünkü atanamamıştı. Daha üst bir hâkim olan Gilmar Mendes de Lula’nın atanmasını durdurma girişimini destekledi.
Ama bu hafta bir başka yargıç, Anayasa Mahkemesi Üst Yargıcı Bayan Teori Zevascki, tüm Lula davasını Yargıç Moro’nın elinden aldı ve dava tüm Anayasa Mahkemesi’nin önüne kondu. Böylece Anayasa Mahkemesi kısa süre içinde karar verecek ve biz de Brezilya, Lula ve Rousseff’in geleceğini öğrenebilecek durumda olabileceğiz!
Ne olacağı tabii henüz belli değil! Anayasa Mahkemesi’ndeki hakimlerin birçoğu da, Lula’nın partisi döneminde Lula tarafından atanmış hâkimler.
Bakalım neler olacak?

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!