• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
19 Eylül 2016 Pazartesi

Brezilya gene karıştı!

Önce Brezilya Başkanı Dilma Rousseff, Senato’da 61 aleyhte oya karşı lehte sadece 20 oy ile görevden alındı. Onu takiben ülkeyi felaketten çıkartan daha önceki Başkan ve İşçi Partisi Kurucusu Luiz İnacio Lula da Silva zor duruma geldi, itham edilmeye başlandı: O da mahkemelik olacak gibi. Lula bir inşaat şirketinden rüşvet almak türü bir suçla itham ediliyor.

Halbuki gariban Dilma Rousseff kendisine çıkar veya para sağlamak türü bir iş hiç yapmamıştı. Suçu kamu bankalarından borç alarak, bütçe harcamalarının bir kısmını senatodan geçirmeden arttırmış olmaktı.

Ama 12 Eylül tarihinde de, Dilma Rousseff’in görevden alınmasını organize eden ayni Kongre, 450 oya karşı 10 oy ile Eduardo Cunha adlı 57 yaşındaki, koalisyon ortağı partinin milletvekili ve eski dindar bir radyo görevlisi ve senato sözcüsü ve de Rousseff’in mahkum edilmesinde en çok ısrar eden kişiyi de milletvekilliğinden rüşvet alma iddiası nedeniyle siyasetten uzaklaştırdı. Cunha Senato sözcüsü olduğu için, Brezilya kanunlarına göre rüşvet almasına rağmen hapse gitmedi. Ama tüm unvan ve görevleri elinden alındı. 8 yıl da siyasete karışamayacak. Federal yargıçlar Cunha’nın Petrol Şirketi Petrobras üzerinden 40 milyon dolar rüşvet aldığını iddia ediyorlar. Paraları da bir kilise üzerinden İsviçre hesaplarına aktardığı düşünülüyor.

Cunha rüşvet suçlarından dolayı milletvekilliğinden uzaklaştırma sürecinde iken, diğer taraftan Rousseff tarafından korunmadığı için, Rousseff’in görevden alınması için en büyük çabayı harcayan kişi olmuştu.

Cunha Rousseff’in yerine işbaşına geçen Temer’in Brezilya Demokratik Hareket Partisi’nin milletvekili idi. Rio’da hâkim olan Clarissa Garinho adlı savcı, Cunha için “ Kendi yalanlarının doğru olduğunu düşünen bir psikopat Cunha!” diyor.

Cunha’nın eski bir gazeteci olan eşi Claudia Cruz da davaya kocasıyla beraber katılmak zorunda kaldı, çünkü İsviçre’deki bazı para hesapları Cunha’nın eşinin adına açılmıştı. Araştırmalar sonunda çiftin ABD Florida’da, rüşvet paraları ile tenis dersleri aldığı, Dubai, Arap Emirlikleri ve Paris’te en pahalı ve lüks otellerde kaldığı, ve Giorgio Armani ve Ermenegildo Zegna butiklerinden alışveriş yaptıkları ortaya çıktı.

Cunha’nın karısı, 49 yaşındaki Bayan Claudia Cruz kendisinin bir suçu olmadığını iddia etmekte. Bay Cunha mayıs ayında parti sözcülüğünden alınmıştı. Temmuz ayında ise siyasetten tamamen uzaklaştırılmasına rağmen gene de ortalıkta ve hariçten de olsa siyasete karışıyor, ortalığı kurcalıyor.

Brezilya’nın siyasi durumu çok zor! Sırada bekleyen birçok rüşvet davası daha var! İşbaşına gelen Temer ise toplumdan pek destek görmüyor!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak