• $16,9822
  • €17,5233
  • 984.553
  • 2398.51
30 Ağustos 2016 Salı

Brezilya ekonomisi toparlanmaya başladı

Yıllar boyu medyada hep Türk ekonomisi ile Brezilya ekonomisini karşılaştırdım, Brezilya’yı birçok konuda ülkemize örnek olarak gösterdim. Ancak son birkaç yılda Brezilya çok zor duruma düşmüştü, hükümet değiştirilmek zorunda kalınmış, ve ülke ve de özellikle sanayi üretimi yüksek dozda eksi büyüme yaşarken, enflasyon yüzde 9 civarını aşmış, işsizlik yüzde 11 değerinin üstüne çıkmış, kamu bütçesi açığı GSYİH oranı olarak yüzde 7 düzeyine gelmişti. Büyüme yılbaşında eksi yüzde 5.4 düzeyinde idi.

Ancak Brezilya bugünlerde yeniden toparlanmakta. İmalat sanayisi Yatırım yapmaya tekrar başlamış, sermaye malları ithalatı da dolar bazında yüzde 18 artmış. Haziran sanayi üretimi daha önceki iki yılda, iki yıla yakın daraldıktan sonra Haziran ayından önceki dört aydır peşpeşe artmaya başlamış. Şirketlerin satılmayan mal stokları yeniden azalmaya başlamış,

Şirketler şu anda yeniden insan istihdam edecek duruma henüz gelmiş değiller. Ama bir tüketici endeksi son üç aydır artmaya başlamış. IMF de önümüzdeki yılın büyüme tahminini yükseltmiş. 2015 yılında yüzde 0.5 gibi çok düşük büyüme tahmin edilmiş ama, bazı özel sektör tahmincileri yüzde 2 düzeyinde 2017 büyümesi tahmini yapmaktalar.

Başkan Dilma Rousseff devlet bütçesine müdahale edip, piyasayı yanılttığı suçu ile itham ediliyor. Mahkemesi de geçtiğimiz dönemde başladı, sonuç yakında halka açıklanacak. Mayıs ayından bu yana da Michel Temer Rousseff’in yerine işbaşında, halk da oldukça memnun. Borsa yükselmeye başladı. Temer Rousseff’den daha fazla piyasaya olumlu bakan bir kişi.

Temer Kongre’den su altındaki petrol kaynaklarını özel yatırımcılara açmak ve böylece kamuya yük bindirmeden petrolu çıkartmaya çalışıyor. Hükümet ağustos sonunda özelleştirilmesini istediği kamu şirketlerinin listesini açıklayacak.

Tabii ekonomi çok çok iyi durumda değil. Yüzde 12 işsizlik birçok kişiyi gelirsiz bırakmıştı.

Ancak bütün olumlu gelişmelere rağmen 2016 yılının ikinci çeyreğinde de negatif büyüme yaşayacak. Ama kamu bütçesi yüzde 10 civarında açık verdikçe her şeyin düzelmesi mümkün değil. Bu nedenle de bu yılın kamu bütçesi (faiz dışında) GNP oranı olarak sadece yüzde 2.5 açık verecek.

Brezilya dışarıdan tekrar borç alabilecek hale geldi denebilir.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı