• $13,4256
  • €15,1682
  • 789.827
  • 2014.21
14 Mart 2016 Pazartesi

Brezilya çok zor durumda!

Ülke parlamentosunun parti sözcülerinden biri, rüşvet nedeni ile suçlanıyor. Ülkenin en çok hayranı olan politikacısı, polis tarafından göz altına alındı ve suçlandı ve şimdilik serbest bırakıldı. Ülkenin en zenginlerinden milyarder ve çok şöhretli bir işadamı ise 20 yıl hapis cezası aldı. Bütün bunlar da mart ayında Brezilya’da gerçekleşti. 2014 yılında ülkenin Petrobras adlı petrol şirketinde ilk rüşvet skandalından bahsedildiğinde ve soruşturmalar başladığında polis ve mahkemelerin ülkenin en elit kişilerinin peşine düşeceği düşünülmemişti. Ama bugün siyaset donmuş durumda ve de ekonomik kriz iyice büyüdü.

3 Mart tarihinde ilk olarak Anayasa Mahkemesi parlamentodaki parti sözcülerinden Eduardo Cunha’yı Petrobras’ta denizde petrol araştırmada ve çıkarmada kullanılacak iki gemi inşaatını ayarlamak için rüşvet almakla suçluyor. Cunha suçu inkar ediyor.
8 Mart tarihinde Federal Mahkeme Brezilya’nın en büyük inşaat şirketinin Başkanı Marcelo Oderecht’i rüşvet almak ve para aklama operasyonları nedeniyle 19 yıl hapse mahkum etti.
Ama en büyük şok 4 Mart’ta başlayan ve 9 Mart tarihinde büyüyen bir itham dizisi ile Brezilya’nın en itibarlı kişisi eski Başkan Lula da Silva’nın bütün bu rüşvet olaylarını başlatan kişi olmakla itham edilmesi ve kendisi, ailesi, ve yönettiği Lula Enstitüsü adlı kurumunun toplam olarak 8 milyon dolar kadar parasal avantaj sağladığının iddia edilmesi oldu. Polis ve savcılar elde delil olduğunu iddia ediyorlardı. Ayrıca ayrı bir itham olarak Sao Paulo Savcısı da deniz kenarında bir gayrimenkul sahibi olduğunu açıklamaması nedeni ile Lula’yı mahkemeye aldılar. Lula bir süre için yakalanınca ülke parası real ve Sao Paulo borsası etkilendi. Ama Lula’nın aday gösterdiği şimdiki Başkan Rousseff’in bu olaylardan sonra istifa etmeye mecbur kalacağı düşünülüyor. Bu arada da yeni bir seçime gitmeye mecbur kalabilecek olan ülke de en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşamakta. Lula ve Rousseff’in partisi olan solcu işçi partisi PT medyaya tehditler savururken, bazı medya mensupları da faşist olmakla suçlandı.
Bu yazının yazıldığı 13 Mart Pazar günü ise muhalefet Başkan Rousseff’in istifası ve görevden alınması için gösteri yürüyüşleri planlandı. Tabii devlet tarafı da kendi gösteri toplantılarını derhal organize etti. Rousseff ‘in 2014 yılındaki seçimde Petrobras fonlarını kullandığı iddiaları yaygın. Russell’in kampanya menejeri Joao Santana da zaten geçen ay tevkif edilmişti.
Ocak 2016’da ülkenin 2015 kamu bütçe açığı/GSYİH oranı yüzde 10.8 düzeyine yükselmişti ve 2016 yılında da ayni boyutta olması bekleniyor. Başkan Rousseff’in ratingi yüzde 10 oranının altında. Parlamentoda Rousseff’e sadık 100 kadar milletvekili var ama toplam vekil sayısı 513 ve Başkanın 70 kadar ek oy bulması gerek. Bu arada PMDB adlı ve orta yolcu bir siyasi yapısı olan partinin şu anda Hükümette Başkan yardımcısı rolünde görevli adamı Michel Temer istifa etmek üzere gibi. Temer, eğer Rousseff ayrılmak zorunda kalırsa Başkan adayı da olur deniyor. Diğer taraftan da gene PMBD üyesi olan Cunha’nın suçlanması da Rousseff’in gücünü azaltıyor. Tabii gene de Rousseff 2018 yılına kadar hükümette kalmayı belki becerebilir!
Ancak yukarıda vurgulanan olaylar Brezilya’yı yönetilebilir bir ülke olmaktan da çıkardı diyenler de var. Bu hafta olabilecek şeyler, gelecekte ne olacağını belirleyecek diye düşünenler çok!

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında