• $9,6086
  • €11,2034
  • 554.516
  • 1479.93
15 Mayıs 2017 Pazartesi

Brezilya karışıyor, eski Başkan Lula mahkemede!

Yıllardır birçok vatandaşa, Brezilya’nın Başkan Lula dönemindeki yaklaşımlarını ve yaptıklarını örnek olarak göstermiştim. Ancak artık bugün Brezilya toplumu ve ekonomisini örnek göstermek çok zor olabilir.

Çünkü bugünlerde bir yargıç, Sergio Moro ülkedeki yıllarca süren rüşvet ve sahtekarlık olaylarını kökünden incelemeye başladı ve sonunda birçok kişi tevkif edildi. Bu çerçevede de eski Başkan Lula’nın yıllarca süren ve milyarlarca dolar içeren rüşvet olaylarının baş planlayıcısı olmakla itham edildiği davalar ortaya çıktı. Lula da Silva beş ayrı davada rüşvet alma, siyaseti para almak için kullanma ve benzeri ithamlarla 10 Mayıs Çarşamba günü ifadesi alınmak için mahkemeye sevk edildi. İfadesi alınırken sorular ve cevaplar da videoya alınıyor ve medyaya ve halka da gösterilecek .

Ancak eski Başkan halk tarafından son derece, sevilen ve çok yüksek sayıda taraftarı olan, çok güvenilen bir siyasetçi idi. Eski Başkan Lula 2018 yılındaki seçimde tekrar aday olacağım diyerek gidişatı değiştirme girişimi de yaptı. Anket firması Datafolha da, yaptığı anketlerde Lula’nın partisinin seçimde ilk turda en az yüzde 30 üstünde oy alacağını ve iki turlu seçimde, ilk tur sonrasında ikinci tura kalan iki partiden biri olacağını hesaplıyor. Ama Lula ancak seçimden önce mahkum olmazsa tekrar seçilebilir. Brezilya’da normal vatandaşlar, hâlâ normal vatandaşın kahramanı olarak sevilen Lula’nın seçimi kazanabileceğini düşünüyorlar ama zamanlama önemli.Daniel Vargas adlı Rio de Janerio’daki Getulio Vardas kurumunda profesör olan Daniel Vargas, Lula’nın davalarda şöhretini muhafaza da edebileceği ve kendisini kurtarabilmesinin de mümkün olabileceğini, veya, halkın çok desteklediği şöhretini pek muhafaza edemeyebileceğini de, eşit olasılıklı sonuçlar olarak adlandırıyor.

Lula da Silva 2011 yılında, iki dönem başkanlık yaptıktan sonra, rekor düzeyde destek ile başkanlıktan ayrılmış ve halkın kahramanı olmuştu. Ancak Lula geçtiğimiz çarşamba günü Curitiba adlı küçük kentte mahkemeye çıkmak için götürüldü. Lula, karısı ve kendisinin deniz kenarındaki bir apartmanı tamir etmek için kullandıkları 1.2 milyon doları, ülkenin petrol firması Petrobras ile iş yapan bir şirketten rüşvet olarak aldıkları iddiasıyla mahkemede. Lula ise Sao Paulo dışındaki apartmanın kendisinin olmadığını ısrarla söylemekte. Lula’nın avukatları da açılan davaların bir esası olmadığını ve de eski başkanın siyası oyun kurbanı yapılmaya çalışıldığını söylüyor.

Ancak hakim Moro da 2014 yılından bu yana çok sayıda iş insanı ve siyasetçiyi, rüşvet alınması nedeniyle mahkum ettirmiş şöhretli ve kuvvetli bir hakim. Lula konusu hakkında şimdi söylediği tek şey, masum olduğunu düşünüyorsa bunu mahkemede ispat etmesi gerek diyor, başka bir şey de söylemiyor.

Lula’yı sevenlerin trenlerle kente geldikleri ve çadırlara yerleşerek Lula’yı görmeye ve savunmaya çalıştıkları da görülüyor. Diğer taraftan da bazı kişiler, Hakim Moro dışında kimsenin rüşveti durduramayacağını söyleyerek, Hakim Moro lehine gösteriler de yapmaktalar.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi