• $13,4696
  • €15,3573
  • 785.948
  • 2085.76
3 Mart 2016 Perşembe

Brexit ve Britanya!

2016 yılı dünyanın oldukça karmaşık siyasi ve ekonomik etkilerin altında kaldığı bir dönem olarak gelişiyor. Gelecek için çok kötümser yorum yapanlar da var, tam tersini düşünenler de.

Ancak iki ülke var ki çok yakından izlenmeleri gerekiyor. Bunlar Çin ve Britanya! Çin uzun zaman sonra zayıflıklar sergilemeye başladı. Britanya ise hem Biritanya’yı, hem Avrupa’yı hem de Batı’yı çok zor durumlara sokabilecek bir referandum ile Avrupa Birliği’nden koparken, yıllar sürebilecek bir sürece 23 Haziran’da yapılacak bir referandum ile girebilir.
Bu durumda bu iki ekonomiyi Türkiye ekonomisini takip ettiğimiz kadar yakından izlememiz gerekiyor. Dolayısıyla bu sütunda hem “Brexit” konusuna hem de “Çin ekonomik gelişmelerine” daha fazla yer ve zaman ayıracağız.
Bugün Brexit tartışmak için, yani bir Britanya değerlendirmesine girebilmek için, Britanya’nın ekonomik büyüklüklerinin bir özetini vereceğiz ki, okurlarımız bu ekonomiyi daha iyi tanıyabilsinler.
“United Kingdom” dendiğinde “Great Britain ve Northern Ireland” anlaşılır. “Britain” demek de , “England, Scotland ve Wales (yani Galler )” anlamına gelir. “Ireland” ise ayrı bir ülkedir.
United Kingdom yani Birleşik Krallık veya kısaca Britanya’nın (Britain ) nüfusu İngiltere 54 milyon, İskoçya 6 milyon, Galler 3 milyon, Kuzey İrlanda ise 2 milyon olmak üzere toplam 65 milyon kişi kadardır. ( Ayrı bir ülke olan İrlanda’nın nüfusu ise 5 milyon kadardır).
Britanya 1952 yılından bu yana şeklen Kraliçe “Queen Elizabeth” tarafından yönetilmekte. Başbakan David Cameron ise muhafazakar partiyi temsil eder ve ilk defa 2010 yılındaki seçimde göreve seçilmiştir. Muhafazakar parti yüzde 37 kadar oy sahibi. İşçi Partisi ise yüzde 30 oyda kalmış olup, UKİP adlı parti de yüzde 12 oy alırken çok sayıda küçük parti oldukça düşük, yüzde 10 altında oy sahibi. Muhafazakar Parti 330 ve İşçi Partisi 232 milletvekili sahibidir.
Britanya Avrupa’nın üçüncü büyük ülkesidir ( Almanya ve Fransa’dan sonra). Satın alma gücü paritesi ile GSYİH 2.66 trilyon dolardır. Resmi kur ile hesap yapılırsa da 2.8 trilyon dolar civarındadır. Satın alma gücü paritesi ile kişi başına gelir de 41 200 dolar civarında düşünülmelidir. Ülkede enflasyon en son dönemde yüzde sıfıra yakındır. İşsizlik Kasım 2015 verisi ile yüzde 5.1 olarak açıklanmıştır. Kamu borcu/GSYİH oranı yüzde 90 kadar olup, bütçe açığı da GSYİH oranı olarak 2015 sonunda yüzde eksi 4.4 olmuştur. 2015 yılında reel büyüme oranı 2.2 kadardır. Ülkenin cari denge açığı 2015 Aralık ayında yıllık 137.5 milyar dolardır. Cari açık/GSYİH oransal olarak yüzde eksi 4.3 kadar olmuştur. Sanayi üretimi Aralık 2015 tarihinde yüzde eksi 0.3 düzeyinde daralmıştır. 2015 sonunda ülke ihracatı 442 milyar dolar, ithalatı da 617 milyar dolardır. Ülkenin döviz rezervi ve altın toplamı ise 107 milyar dolar civarındadır. Ancak ülkede doğrudan yabancı sermaye girişi şeklinde gerçekleşen yatırım oldukça yüksek 1.453 trilyon dolara gelmiştir. Bu ülkede çalışan sayısı 33 milyon kişi kadar olup, tarım toplam üretimin yüzde 0.6 kadarı, sanayi ise yüzde 19.7 ve hizmetler de yüzde 79.6 büyüklüğündedir.
Brexit referandumu Haziran 23 tarihinde yapılacak. Britanya’nın dört ay sonra Avrupa’dan kopması mümkün olabilir. Ama Brexit gerçekleşmesi de hem Britanya, hem Avrupa ve hem de Batı dünyasına çok büyük ekonomik ve siyasi zararlar verebilir. Bu nedenle Brexit gelişmelerini detaylı olarak izleyeceğiz.
Bugün sadece istatistiki bilgi aktardık. Önümüzdeki, referandum öncesi dört aylık dönemde Brexit analizlerinin özetlerini aktaracağız. Tabii Çin de mikroskop altında olacak!

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi