• $ 7,8187
  • € 9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
Reklamı Kapat

Bolivya da sosyalist ama akıllı sosyalist!

Latin Amerika'da en küçük ve doğal kaynağı az ülkelerinden biri Bolivya'dır. Ama Bolivya'nın ekonomik verileri Venezüella ile yan yana getirildiğinde "aslanlar" gibidir ve sağlam yapı ve güvenilirlik açısından da Venezüella'ya fark atar. Bolivya'nın 2006 yılından bu yana Başkanı olan Evo Morales de sosyalisttir ama akıllı sosyalisttir. Yardımcısı olan Bolivyanın Ekonomi ve Finans Bakanı Luis Arce de akıllıdır, New York Times'a demiştir ki: " Sosyalist politikaları tercih eden ülkelerin makroekonomik dengesizlik yaşaması gerekmez!" Anlayış bu olunca da fair Bolivya, bugün zengin Venezüella gibi makroekonomik sefalet yaşamaz. Aslında Morales de kapitalizm aleyhine nutuklar atar, büyük şirketleri ve monopolleri sevmez, ABD, IMF ve Dünya Bankası'ndan da hiç hoşlanmaz. 2006 yılında işbaşına gelince de doğalgaz ve petrol kaynaklarını devletleştirmiş, birçok büyük şirkete de el koymuştur. O da kendini devrimci diye adlandırır. Ama akıllı bir devrimci! Aşağıdaki sayılar kimin akıllı olduğunu gösteriyor!

Bütçe açığı yok, hatta fazlası var!
Bolivya 2013 yılında 10.5 milyon kadar bir nüfusa sahip. Bolivya'nın satın alma gücü paritesiyle GSYİH sayısı 58 milyar dolar kadardır. Cari kurlarla ölçülürse de GSYİH'nin 2013 yılında 29.8 milyar dolar kadar olduğu hesaplanıyor. Bolivya'nın kişi başına geliri de 5500 dolar kadardır. Ama Bolivya geçen yıl yani 2013 yılında yüzde 6.5 düzeyinde büyüdü. Bolivya'nın 2013 yılı bütçe açığı yoktur hatta fazlası vardır. Bolivya'nın enflasyonu da yüzde 5.9 kadardır. Bolivya'da işsizlik yüzde 7.4 kadardır. Bolivya'nın ihracatı 12.5 milyar dolar kadardır. İhracatının çoğu başta doğalgaz olmak üzere, ham petrol ve soya fasulyesi gibi şeylerden oluşur. İthalatı da 8.2 milyar dolar kadar olup yüzde 21 kadarı Şili'den, yüzde 20.5 kadarı Brezilya'dan, yüzde 11 kadarı Arjantin'den ve yüzde 10 kadarı da ABD'dendir. Ülkenin döviz rezervleri 14.5 milyar dolar kadardır. Yani nerede ise GSYİH sayısının yarısı kadardır. Bolivya dünyada büyüklüğüne göre en yüksek döviz rezervine sahip ülkedir. Ülkenin dış borcu sadece 7.5 milyar dolar olup, ülkenin cari dengesi de 2013 yılında 2 milyar dolar kadar fazla vermekte idi. Bolivya son dönemde emtia fiyatlarının artışından faydalanmış, döviz rezervi biriktirmiş, en büyük ihracat kalemi olan doğalgaz fiyatlarının artışını da ülkenin makro dengelerini iyice düzeltmek için kullanmıştır. Bolivya'nın gaz ihracatının çoğunluğu Brezilya ve Arjantin'e gitmektedir. Bu ülkelerde ekonomik sorun çıktığı takdirde tabii Bolivya da bundan etkilenir. Bu nedenle de tedbir almış, yüksek bir döviz rezervi tutmaktadır. 1985'te enflasyonu yüzde 24 bin düzeyine çıkmış bir ülke için bugünkü durum çok büyük bir başarı olarak görülmelidir.

En zorda olan ülke Venezuella
Morales akılı yaklaşımında yalnız da değildir. Peru'da sosyalist Başkan O.Humala, solcudur ama merkezle de uzlaşma içindedir. Kolombiya'da eski Savunma Bakanı olan Başkan J.M.Santos şimdi savaşı bırakmış, gerillalarla sulh yapmaktadır. El Salvador'da sol ve sağ adaylar oy alabilmek için ortaya doğru kayarak uzlaşmayla oy savaşı yapmaktadırlar. Uruguay'da eski Marxist gerilla Başkan Jose Mujika da iş çevresine posta atmayan, tersine üretimi teşvik eden politikalar uygulamaktadır.
Bugün Latin Amerika'da en zorda olan ülke ise radikal ideolog Venezüella'dır. Yüzde 56 resmi, yüzde 300 gerçek enflasyonla ülke parası dev değer kaybı yaşamış, bir dolar resmi kurda 6.29 iken karaborsa kur da dolar başına 84 bolivares durumuna gelmiştir. Bütçe açığı GSYİH oranı olarak yüzde 10-12 düzeyine gelince de şakır şakır para basmaktan başka çözüm kalmamıştır. Sosyal hassasiyeti olan akıllı insanlar bu tür sorunları ideoloji uğruna yaratmazlar.
Sayın Venezüella Büyükelçisi'nden ülkesinin kur, enflasyon ve bütçe açığının gerçek durumunu ve durumun nedenlerini açıklamasını bekliyorum. Benim verilerim mi doğru, onunkiler mi görelim!

Pandemide evde cilt bakımı nasıl olmalı?

Pandemide evde cilt bakımı nasıl olmalı?

Çanakkale Boğazı yoğun sis nedeniyle çift yönlü tra

Çanakkale Boğazı yoğun sis nedeniyle çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatıldı

Ağrı'da iki mevsim bir arada yaşanıyor

Ağrı'da iki mevsim bir arada yaşanıyor

Balın bilinmeyen faydaları! Sabah akşam mutlaka bu şekilde tüketi

Balın bilinmeyen faydaları! Sabah akşam mutlaka bu şekilde tüketin