• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
14 Ekim 2013 Pazartesi

Blanchard’dan global ekonomik durum özeti!

IMF revize yıllık 2013 sonu raporunu yayımladı, IMF ve Dünya Bankası toplantıları da gerçekleşti. Bu arada  IMF raporunda ilk sayfadaki önsözde, IMF Baş İktisatçısı ve saygıdeğer ve ünlü bir Fransız olan Olivier Blanchard  global durumu kısaca özetlemiş. Biz de özetin özetini size aktarıyoruz. 
Şu anda gelişmiş ekonomiler daha kuvvetlenirken, gelişen ülkeler sorunlar yaşamaya başlamış bulunuyorlar. 
ABD ekonomisinden başlarsak, özel sektör kuvvetleniyor ama siyaset sorunlar yaratmaya devam ediyor. Siyasi kavgalar büyümeyi yeniden boğma potansiyeli taşıyor. Ama henüz olmasa da ABD borç krizini atlatarak, yavaş yavaş likidite azaltma ve faizleri yükseltme dönemine doğru gelmeye başladı. 

AVRUPA DURGUNLUKTAN ÇIKIYOR

Japonya’nın ise “Abenomics” çerçevesinde iki soru var: Tüketim vergisini yükseltme girişimi sorun yaşamakta, ikincisi yapısal reformlar yapma gereği var ki sürdürülebilir büyümeye gelebilsin.Avrupa’da büyük ekonomiler durgunluktan çıkma sinyalleri vermeye başladılar. Ancak bu yapılan reform yapılamadığı için, sadece insanlarının hayata bakışları değişti ve kemer sıkmayı bırakıp harcama yapmaya başladılar. Rekabet gücünü artırmak ve ihracatı da kabul edilebilir düzeye yükseltmek henüz gerçekleşmiş değil. Avrupa da yapısal reform yapmak zorunda ama ayak sürüyor. 
Global bir bakışla ilginç ekonomik gelişmeler gelişen ülkelerden gelmekte. Gelişen ekonomiler yavaşlamakta ve kafalardaki soru yavaşlama döngüsel (cyclical) mi yoksa potansiyel büyüme düzeyi kalıcı şekilde aşağıya mı indi olmalı. Bugün elimizdeki veriler her iki etkinin bir arada gelişen ülkelerde gözlemlendiğini ortaya atıyor. Ama ülkeler de farklılık arz ediyor. 

KUR RİSKİ ESKİSİ KADAR YÜKSEK DEĞİL

Örneğin Rusya ve Güney Afrika’da sorun döngüsel, Çin ve Hindistan’da ise potansiyel büyüme düşmüş bulunuyor. 2000’li yıllarda emtia fiyatlarındaki artış ve finans piyasalarındaki hızlı değişim gelişen ülkelerin potansiyel büyümesini yukarıya itmişti. Ama bugün emtia fiyatlarının artması durmuş azalma başlamış bulunuyor, global finansal sistem de sorunlar içinde. Bu durumda ülkeler potansiyel büyümeyi yeniden artırmaya çabalamak ve döngüsel güçlerle de ayni anda boğuşmak zorundalar. Çin tüketime dönmekle uğraşırken, Brezilya ve Hindistan yatırımların önündeki engelleri kaldırmak çabası içindeler. Para ve faiz politikası da savaş vermek zorundalar. 
ABD’deki beklenen gelişmeler ve ABD faizlerinin yükselmesi ve sermayenin gelişen ülkelerden çıkması sonucu gelişen ülkelerin riskleri artırıyor. Gelişen ülkeler makroekonomik politika yaklaşımlarını yere sağlam  bastırmak ve döviz kuru hareketlerini de engellememek zorundalar. 
Bugünün dünyasında gelişen ülkelerde mevcut olan bilanço zafiyetleri ve kur riskleri eskiden olduğu kadar yüksek değil. Bu nedenle gelişen ülkeler büyük bir kriz yaşamadan önlem alabilecek güce sahipler. Ama genelde daha düşük büyüme ve daha  sıkı finans kesimi ortamları yaşamak zorundalar. Bazı ülkelerde kamu borcu yüksek, bazılarında ise tasarruf açığı ve cari denge sorunları var. Önlem almak zorundalar yani! Blanchard’ın önsözü bizce mantık dolu ve dikkatle okunmalı!     

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?