• $13,6614
  • €15,5096
  • 775.556
  • 1880.06
26 Aralık 2017 Salı

Bitcoin yüzde 30 değer kaybetti!

Aralık Cumartesi günü Financial Times gazetesinin Avrupa edisyonunda manşet konusu, Bitcoin’un cuma günü fena halde değer kaybettiğiydi. Bitcoin yüzde 30 kadar değer kaybetmişti. Bu değer kaybı, 2017’de Bitcoin’in gerçekleşen en yüksek değer kaybıydı.

Aralık ayının 17’sinde Bitcoin’in, Londra’da, Reuters verisiyle bildirildiğine göre, öğleden sonra 19 bin 666 dolardan, 11 bin 159 dolara düştüğü vurgulandı. Değer kaybı tamı tamına yüzde 28.5 olmuştu. Tabii unutulmamalı ki, Bitcoin 2017 yılı yılbaşında sadece 1000 dolar değerindeydi ve de yükselmeye de bu değerden başlamıştı.

Bu arada Coinbase adlı ABD kuruluşu da, Bitcoin’le o kadar yüklüydü ki, müşterilerinden fonları, değerlerini euro ile aksettiren bir hesaba aktarmamalarını, aksi taktirde ödemenin yapılmasının, çok yüksek dozda fon transferi nedeniyle, bir haftadan fazla süreceğini vurgulamaktaydı. Steven Englander adlı ‘Rafiki Capital Management’ adlı kurumda çalışan kişi ise Bitcoin için bir dip değer bulmanın çok zor olması, temel sorun diyordu. Steven Englander Bitcoin’in daha yüksek değerlere çıkabileceğini de düşünüyordu ama dip noktanın ne olacağı da pek bilinemiyordu.

Bitcoin dışındaki diğer dijital para birimleri de geçtiğimiz günlerde değer kaybetmişti. Mesela ikinci değerli crypto para Ethereum da yüzde 22.9 düşmüştü ve değeri 624 dolar kadara inmişti.

Wall Street de, bu piyasa hareketlerine doğal olarak uzak kalamazdı. Chicago piyasa operatörleri CME ve de Choe Global Markets grupları da bu ay her ikisi de bir Bitcoin future (gelecek ) operasyonu başlatmışlardı.

CME temel olarak 9000 Bitcoin değerinde future alım ve satışı yaparken, Choe şirketi de 10 bin değerine eşdeğer future alım ve satış değerleri sağlamaktaydı.

Son yıllarda artan ilgi nedeniyle, Wall Street’in regülatörü, geçen perşembe günü crypto para ticareti yapan şirketlerin hisse senetlerini alanların, kazıklanmamak için çok dikkatli olmaları ve şirketlerin gerçek yapılarını incelemeleri gerektiğini vurguladı.

Çünkü küçük bir ABD kökenli, Long Island Ice Tea şirketi adlı ve içecek (yani soft drink) yapan bir şirketin, ismi değiştirilmiş ve de değeri aniden 500 misline çıkarılmıştı, çünkü adını Long Island Blockchain Company’ye değiştirerek sanki Bitcoin işinde imiş süsünü vermişti.

Medyada bu tür kandırma olayları da sık sık olmaya başlamış deniyor.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu