• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
20 Ekim 2014 Pazartesi

Birkaç günde ortam değişti

Geçtiğimiz haftanın son birkaç günü global piyasalarda çok aşırı iniş ve çıkışlara sahne oldu. Hisse senedi borsaları ve bono ve tahvil piyasaları sallanırken ve faizler inip çıkarken Yunanistan’ın kamu borçlanma faizi yeniden yüzde 9 düzeyinin üstüne tırmandı, halbuki az bir zaman evvel Yunanistan yüzde 3.5 faizle 3 yıllık borçlanma yapabilmişti. Üstüne üstlük petrol fiyatlarındaki ani düşüş de, Batı ülkelerinde politika belirleyicilerinin de bazı ikazlar yapmalarını getirdi.

O BİLE FAİZLE OYNAMAMALI

İngiltere ekonomisi oldukça iyi durumda ama İngiltere Merkez Bankası’nın çok saygın Baş iktisatçısı Andrew Haldane haftanın son günü, “yakında faiz artırımlarına başlamaya hazırlananların faiz artırımını geciktirmeleri gerektiğini” vurguladı. Neden olarak da “Global ekonominin zayıf görüntüsü, enflasyon baskısının olmaması, ücretlerdeki çok zayıf artış, göreli olarak daha iyi durumdaki İngiltere’nin bile faizle oynamamasını gerektiriyor!” dedi.
Diğer taraftan ondan önceki gün de ABD ‘de St.Louis FED Başkanı James Bullard da “FED’in varlık alımlarını ekim sonunda kesme şeklinde önceden planlanmış yaklaşımı değiştirmesi ve varlık alımlarına devam etmesi gerektiği!” tezini gündeme getirdi.
Önemli iki büyük ekonomiden bu iki resmi, saygın ve önemli uzmanın yeni tavsiye ve yorumları piyasaların da faiz artırımı takvimini zaman içinde daha ileriye itme düşüncesine angaje olmalarına neden oldu.

ARTIRIM BEKLEYENLER AZALDI

Wall Street yatırımcıları arasında kabaca FED’in Haziran 2015 tarihinde faizleri artırmaya başlayacağını düşünenler üç ay önce yüzde 55 civarında iken, şimdi bu oran yüzde 12 düzeyine indi. Nereden biliyoruz bunu?
Yukarıda vurgulanan tez ABD’de Wall Street’de “federal funds rate” denen kısa vadeli faizde 30 günlük vadeli yani “future” fiyatlarındaki değişimden çıkarılıyor. Bu durum ABD’deki zayıfperakende satışları verileri ve beklenmedik şekilde düşen geçen ayın üretici fiyatlarından da kaynaklanıyor. Ayrıca Almanya’dan gelen “bozulan beklentiler” değerlendirmeleri ve “deflasyonist baskılar” ve Avrupa’da genel durgunluk gelişmeleri ile de ilişkili.
Ülkemizdeki “panikçi unsurların” bu gelişmeleri anlamaları gerekiyor. Ayrıca doların değerinde en son değişim ve gelişen ülke hisse senetlerindeki son değer artışını da izlemeleri gerekiyor.

KURLARDA DÜZELME GELEBİLİR

Kaldı ki petrol fiyatlarındaki düşüş Rusya ’da resesyon ve Ruble değerinde de daha da düşüş getirecek gibi duruyor. Dövizin yüzde 95 kadarının petrol ihracatından gelmesi sonucu Venezüella’da isyana kadar gidebilecek döviz sorunları ve İran, Brezilya, Güney Afrika ve Nijerya ekonomilerinde oldukça zor ekonomik gelişmeler oluşurken, Çin, Hindistan ve de Türkiye’de ekonomide ve kurlarda bir miktar düzelme getirebilir! Geleceğe dair tahmin yaparken bu gelişmelerin izlenmesi ve doğru yorumlanması gerekiyor. Panik yapmak değil bilgi edinmek, piyasa gelişmelerini yakından izlemek daha mantıklı bir yaklaşım!

<p>Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 'Cennet vatanımızda çıkan ya

Savcılıklar soruşturma başlattı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi