• $18,0637
  • €18,2549
  • 1017.78
  • 3020.01
9 Şubat 2015 Pazartesi

Biraz siyasi tarih!

Yunanistan çok ilginç bir ülkedir. Yakın tarihinde hep çok kritik kararlar almak zorunda kalmış ve kaos yaşamıştır. Bugün de gelinen nokta böyle bir nokta!

Kısa bir tarih özeti verirsek Yunanistan, İkinci Dünya Savaşı'nda önce 1940 yılında İtalya ve sonra da 1941- 44 arasında da Almanya tarafından işgal edilmişti. İç savaş sonrası komünistler yenilince, Yunanistan 1952 yılında NATO üyesi oldu. Ama Kraliyet de devam etti. 1967-1974 arasında da askeri darbe yaşandı ve bu sürede ülke askerler tarafından çok kötü yönetildi. 1974'te Kral da yurtdışına kaçtıktan sonra sonra yeni kurulan parlamenter rejimde ülke demokrasiyi yeniden kurdu. 1981 yılında Avrupa Birliği'ne girildi . 2001 yılında ise Para Birliği üyesi olundu.
Yunan demokrasisinde aslında tuhaf bir durum da vardır. Ülke çok uzun zamandan beri iki ailenin mensupları tarafından yönetilmişti. Sağda Karamanlis, solda ise Papandreu ailesi. Sol cenahta Andreas Papandreu’nun babası George Papandreu 1963 yılında Başbakan olunca Andreas da siyasete girdi. 1981 -1989 arasında Konstantinos Karamanlis Cumhurbaşkanı, iken Andreas Papandreu Başbakandı. 1993-1996 arasında da gene Karamanlis Cumhurbaşkanı iken A. Papandreu Başbakanlık yaptı. PASOK adlı sol partisi onun döneminde işbaşında idi. Papandreu 1996'da siyasetten çekildi ve aynı yıl da öldü.

Baba ölünce oğlu geldi

Andreas Papandreu’un oğlu Georgios Papandreu daha önce babasının döneminde çeşitli alanlarda Bakanlık görevi almıştı ve 2004 ile 2012 arasında PASOK başkanlığını da yapmıştı.2009 yılında babası ölünce de iki yıl Başbakanlık yaptı ve global kriz döneminde ülke ekonomisi büyük darbe alınca da bir ulusal birlik ve dayanışma ortaklığı kurulması için Başkanlıktan çekilmek zorunda kaldı. Ama işbirliği için kurulan yeni koalisyonun başına gelen, önce Lucas Papademos ve sonra da Antonis Samaras Hükümeti de ekonomik gidişatı durduramadı.
En son 2015 seçimlerinde ise Papandreu PASOK’tan ayrılıp kurduğu yeni sol parti ile seçilemedi ve ilk defa Yunanistan siyasi kadrolarında “ Papandreu “ soyadlı siyasetçi bulunmuyor. Ama ilki 2010 yılı mayıs ayında yapılan birinci kurtarma anlaşmasından sonra 2012 yılı sonunda kabul edilen ikinci kurtarma operasyonu hala gündemde!
Şimdi yeni Hükümet’in Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ekonomik sorunlara çözüm yaklaşımları üretmesi için Tsipras tarafından görevlendirilmiş bulunuyor. 1961 doğumlu Tayland yemekleri ve İngiliz edebiyatı seven yeni Maliye Bakanının babası, 1946-1949 arasındaki iç savaşta komünist tarafta yer alıp savaştığından, Makrinos adasındaki hapishaneye tıkılmıştı. Ama çıktıktan sonra radikal geçmişine rağmen iş hayatına girmiş ve Yunanistan’ın en büyük demir çelik üreticisini yönetmişti. Varoufakis ise genç yaşta Andreas Papandreu tarafından ekonomi okumaya yönlendirilmişti. Sonra 1988 yılında Avustralyaya göç etmiş ve ekonomi konusunda orada televizyon programları yapmaya başlamıştı. Bakan Yanis bugün ikinci eşi olan sanatçı Danae Stratou ile evli, ve sık sık da ailece Atina’nın oldukça sosyetik Kolonaki semtindeki barlarda görülüyorlar , ama işler bugünkü gibi devam ederse daha da çok bar ziyaret etmek zorunda kalacaklar. Yanız ilginçtir ki Yanis Varoufakis Syriza partisinin üyesi değil ve çözüm gelmeyip de, partinin aşırı sol cenahı kızıp da isyan ederse de, derhal hükümetten ayrılma durumuna gelebilir.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi