• $8,5544
  • €10,0761
  • 495.254
  • 1351.59
23 Kasım 2013 Cumartesi

Biraz rahatlayın!

Geçtiğimiz günlerde yazdık! OECD mayıs ayında Türkiye 2013 yılında yüzde 3.1 büyür demişti, bunu bu hafta yüzde 3.6 reel büyüme düzeyine yükseltti. Diğer taraftan da Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “betam” araştırmacıları Z.İmamoğlu ve B.Soybilgin de bu hafta, 2013 yılının üçüncü çeyreği için bir çeyrek evvele göre ve mevsim ve takvim etkileri düzeltilmiş yüzde 1.3 çeyreklik büyüme ve de bir evvelki ayni çeyreğine göre de takvim etkileri düzeltilmiş 5.1 büyüme gerçekleşeceği tahminini yaptılar. Bu oldukça yüksek büyüme tahmini 2013 yıllık büyümesinin tahminini de yüzde 4 düzeyine doğru ve 2013 yılı sonu için cari denge açığı/ GSYİH oranını da yüzde 7.2 düzeyine yükseltir diye değerlendirme de gerçekleşti.

ENFLASYON NEDEN YANILTMIŞTIR

Bu arada Merkez Bankası daha önceki yüzde 6.8 değerindeki enflasyon tahminlerinin tutamayacağını vurgulayarak para politikası değişikliğine gitti. Enflasyon neden Merkez Bankası’nı yanıltmıştı. Önce bunu anlayalım.
2012 yılında ekim ayının aylık enflasyonu yüzde 2.0 idi. 2013 yılı ekim ayı aylık enflasyonu ise 1.8 oldu. Yüzde 2.0 değeri 12 ay toplamından çıkıp 1.8 değeri girince de yıllık enflasyon hafifçe düşüş sergiledi. Ama Merkez Bankası’nın beklediği işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş gerçekleşmedi. Üstelik geçen 2012 yılının kasım ve aralık enflasyonları enflasyonu sadece yüzde 0.4 olarak gerçekleşmişti. 2013 yılında bu kadar düşük kasım ve aralık enflasyonu ortaya çıkmayacağı görülünce de Merkez Bankası tahminini ve para politikasını değiştirmek zorunda kaldı. Ne yaptı?
Piyasaya likidite veren aylık repoyu kaldırdı. Bu banka sistemindeki likiditeyi derhal azaltır. Üstelik de hem enflasyona hem de kur artışına fren anlamına da gelir. Politika faizini değiştirmedi ama gecelik faizlerin koridorun üst limiti olan yüzde 7.75 değerine kadar gitmesine destek vereceğini açıklamış oldu. Böylece politika faizin değiştirmeden banka sistemindeki yani piyasadaki gerçek gecelik faizi yükseltmiş oldu.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Tabii kurları artmasını frenleyecek bir tutum da FED’den geldi. ABD Senatosu Bankacılık Komisyonu Janet Yellen’in atanmasını kabul etti. Şimdi oylama Senato geneline taşınacak, orada da 55 Demokrat ve 5 de Cumhuriyetçi evet derse Yellen ABD’de ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olarak 31 ocak 2014 tarihinde göreve başlayacak. FED’in 29-30 Ekim tarihinde yapılan para politikası toplantılarından da (Yellen beyanatları ile tutarlı şekilde) FED 85’lik varlık alımlarını birkaç toplantıdan önce değiştirmez, işsizlik oranının yüzde 6.5 ve enflasyonun yüzde 2.5 altında olması halinde likdite daraltmaya başlar deyince, başta düşen altın fiyatları olmak üzere piyasalarda yön değişti. TL’nin dolara karşı hafifçe değer kazanması da bu yüzden.

ŞUBAT - MARTTAN ÖNCE DEĞİŞİR Mİ?

FED 2013 Aralık sonunda Bernanke ile ve Ocak 2014 sonunda Yellen ile toplanacak. Yani 2014 Şubat veya mart ayından evvel pek değişiklik olmaz. Diğer taraftan bu söylemlerin sonucu artık açıkça ortada: FED 2014 yılının ilk çeyreğine kadar pek kıpırdanmayacağına göre ülkemizde kur riski olan reel sektör kurumlarına riskten kurtulma değişikliği yapmak için zaman vermiş bulunuyor. İçerideki kur çırpınmaları da TCMB para politikasının yeni yaklaşımı sonucu makul düzeylere gerileme sergilerse ülkemiz oldukça rahatlar. S&P böyle düşünmeyebilir ama bu yazılanlar oldukça normal yorumlar! 2014 yılında gelebilecek olası kur hareketi de, 2013 yılındaki kur hareketi kadar yüksek olmaz diye düşünenler de var.

<p>'Bir takım kuruluşlar Türkiye'deki medya kuruluşlarını  fonluyorsa bunun bir bedeli var. Bu kurul

Emin Pazarcı: Dijital vatan tehdit altında

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?