• $7,2604
  • €8,7596
  • 405.722
  • 1527.45
03 Ocak 2012 Salı

Biliyormuş gibi yapın!

Zaman ne kadar çabuk geçiyor? Euro kağıt ve metal para olarak 2001 yılı sonunda ortaya çıkalı tam on yıl geçmiş. Aslında 1999 yılında 1.2 dolar eşit 1 euro ile hesaplara giren euro, 2000 yılında ekim ayında 0.8 dolar eşit 1 euro ile en düşük değerine gelmiş, ama sonra sürekli değerlenerek Nisan 2008 tarihinde zirveye, 1.6 dolar eşit 1 euro düzeyine çıkmıştı. O günden beri genel gidişatı, bir çıkma ve bir düşme şeklinde kabaca yatay! Bugün gelinen yerde ise euro gene düşüş halinde ve Japon Yeni karşısında son on yılın en düşük değerine varmış durumda. Dolar karşısında da 1.296 değeriyle son bir yılın en düşük değerinde. Tabii Türk vatandaşları için doların euro karşısında değerlenmesi, çapraz kur falan önemli değil, bize göre 'Merkez Bankası Başkanı konuştu, TL değer kaybetti, suçlu o!'
Böylece ekonomi yazarlarıyla futbol taraftarları arasında pek fark kalmadı! Bizi her yılın sonunda iç ve dış finansal kurumların ve şirketlerin pozisyon kapatıp, kar transfer edip, döviz alıp satmaları ve başka paralara geçmeleri gibi sık sık görülen olgular, içerideki ve dışarıdaki h fiyatlarında 2 ila 24 euro arasında yükselmeye yol açacak. Guardian'ın haberine göre, küresel karbon salınımının yaklaşık yüzde 3'üne uçaklar yol açıyor. AB Komisyonu geçen ağustos ayında aldığı bir kararla karbon xkası piyasayı ısıttı, bu sıcağa kar dayanmıyor!' olur. Dayanmayan kar da döviz rezervimiz, hani var ya doksan milyar dolardan fazla! İnsanlar ne çabuk unutuyor, daha dün yetmiş cent'e muhtaç olduğumuzu,1994'ü, 2001'i? Bu manşeti attıran üstadımız da para Merkez Bankası'nın bilançosunda hangi tarafta durur, aktifte mi pasifte mi, bilmez! Ama 'Merkez Bankası'nın geçmiş hataları!' diye atar durur! Peki gerçek ne?
Merkez Bankası kredi balonunu engellemek ve kredileri azaltmak, iç talebi kısmak ekonomiyi yavaşlatmak ve cari dengeyi daraltmak mücadelesi veriyordu. Aşağıda grafikte görüldüğü gibi krediler azalıyor, hem de finans sektörünün ve reel sektörün  (otomotiv ve inşaat) direnişine rağmen!
"tablo.20120102233006.jpg"

Diğer taraftan da cari dengenin toparlanması için kredi daralması sonrası iç talebin de daralması gerekiyordu. Aşağıdaki ikinci grafik iç talep daralmasının da gerçekleşmekte olduğunu sergiliyor. İç talep yatay hale geldi. Bu arada ihracat da 2008 dönemi düzeyine geldi. Kasım dış ticaret verilerini de zaten dün sütuna aktarmıştık.

"tablo1.20120102233056.jpg"

Merkez Bankası'nı hırpalamanın ülkeyi faydası nedir, biri anlatsa da biz de anlasak! Şimdi birinin çıkıp 'üç vakitte' dolar 2.25 TL demesini bekliyorum!

<p>Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınıyla mücadeleyle geçirdiği 2020 yılını yüzde 1,8'lik büyüme r

Kademeli normalleşmede kafe ve restoranlara gelebilecek yeni teşvikler neler?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu