• $13,5756
  • €15,2892
  • 794.443
  • 1951.17
1 Eylül 2012 Cumartesi

Bernanke'den piyasaya telgraf!

Bu yazı cuma günü sabahın erken saatlerinde yazıldı. Cuma akşam üzeri ABD'nin meşhur Jackson Hole Konferansı'nda ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke konuşacak. Yani yazımızı Bernanke konuşmadan evvel yazdık!  
Piyasaların ABD'de ve tüm dünyada, beklenti ve arzusu FED'in bir kere daha parasal genişleme yaratarak Avrupa'nın kötü kaderinin önüne geçmesi idi. Ancak bilinçli yorumcular FED Başkanı'nın bir kere daha QE uygulaması yapmayı red etmeyeceği ama Jackson Hole toplantısını yeni politikaların ilan edilmesi için de kullanmayacağı yönünde. Sadece satır aralarında bazı olasılıklar üzerine imalar yapması bekleniyor.
Hatırlanırsa bundan iki yıl önce Bernanke bu toplantıyı ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını uygun gördüğünü söylemek için kullanmış ve bir ay kadar sonra, bugün QE2 adı takılmış olan operasyona başlamıştı. Geçen yıl ise gene spesifik politika adımları açıklanmamış, ama FED'in bir sonraki toplantısında, yani eylül ayında 'Operation Twist' denen ve uzun vadeli faizleri oynatmak için kullandığı operasyonu ilan etmişti.

'SEÇİMLERİ BEKLEYECEK'
Yani geçmişte Bernanke, bu toplantıyı piyasalara telgraf gönderme platformu olarak seçmişti ve bir süre sonra da icraata geçmişti.
Bugünlerde ABD'de genel kanaat, gene bu yıl da Bernanke'nin bir politika değişikliği açıklaması yapmayacağı ama 'seçime kadar bekleyelim görelim' türü bir imada bulunacağı yönünde.
Zaten yorumcular eğer Bernanke kasım ayındaki ABD seçimlerinden önce agresif bir politika açıklaması yaparsa, bunun siyasete bulaşmak anlamına geleceğini ve bu nedenle bu dozda bir açıklama yapmayacağı yönünde düşünüyorlar.
Kaldı ki analistler Merkez Bankası'nın en çok konut piyasasına ve Avrupa'nın sorunlarına dikkat ettiğini ve oralardan da son dönemde oldukça iyi mesajların geldiğini vurguluyorlar. ABD içinde de  perakende satışlar ve tarım dışı istihdam verilerinde son dönemde iyileşme görülmesi de, seçim öncesi dramatik politika girişiminin henüz gerekmediği intibaını veriyor. Hatta son haftalarda Euro bölgesinde yaygın yavaş büyümeye rağmen, finansal piyasalarda özellikle sorunlu ülkelerin borçlanma faizlerinde daha iyi haberlerin ortaya çıkması dramatik müdahalelerin gerekmediği savına güç veriyor.
Diğer taraftan FED'in ABD maliye politikasında uzlaşma çıkıp çıkmayacağını görmek için parlamentodan karar çıkmasını beklediği tezi de konuşuluyor.

ABD RESESYONA GİRMİYOR
ABD'de yeni revize yıllıklaştırılmış verilerde 2012 ikinci çeyrek reel büyüme sayısı yüzde 1.5 değerinden yüzde 1.7 değerine yükseltildi. Nihai özel satışlar denen ve devlet harcamaları ve stoğa üretim çıkarıldığı zaman bulunan istatistik yıllıklaştırılmış verilerde yüzde 2.6 artış sergiledi. Ayrıca net ihracat da yukarı doğru revize edildi, yani global çapta görülen ihracat düşüşü de ABD ekonomisine henüz etki yapmamış görülüyor.
Revizyonun önemli ve zayıf verisi ise, şirketlerin makine ve teçhizat yatırımlarının yüzde 7.2 artış  düzeyinden yüzde 4.7 artışa düşürülmesi oldu. Yorumcular şirketlerin yatırımlarını ABD'nin kasım ayındaki seçimine kadar tehir ettikleri düşüncesinde. Ama diğer taraftan da şirket karları ikinci çeyrekte yıllıklaştırılmış olarak yüzde 2.2 artmış. Bu da bir evvelki yıldan bu yana şirket karlarında yüzde 6.1 artış demek.
Diğer taraftan konut piyasasına dair verileri derleyip 20 metropolitan bölgede konut fiyatlarının gidişatını izleyen ve özetleyen Case-Shiller endeksinde de konut fiyatlarının bir yıl evveline göre yüzde 0.5 arttığının görülmesi ABD'de moralleri yüksek tutuyor.
Yani ABD, Avrupa gibi resesyona girmiyor. Gidişatın resesyon sinyali vermediğini aşağıdaki revize ABD İkinci Çeyrek 2012 reel büyüme grafiğinde de görmek mümkün !

"bernankedeniz.jpg"

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!