• $15,6541
  • €16,349
  • 905.732
  • 2398.43
21 Haziran 2013 Cuma

Bernanke sakinleştirdi!

Bütün dünyada ABD Merkez Bankası FED’in dünkü toplantısında neler açıklayacağı çok merak edilmekte idi. Aslında merak edecek bir şey yoktu. FED’i takip edenler FED’in bundan evvelki toplantısında da ne söylediği, ne de ima ettiği bir şey olmadığını ama son dönemde epey sopa yemiş olan hedge fonu yöneticilerinin hisse senedi piyasasındaki getiri yüksekliğini kıskanarak atmış oldukları “nifak tohumlarının” dünya çapında spekülasyonu artırdığını bilmekte idiler. 
Nitekim FED’in bu seferki yazılı açıklamalarında pek önemli bir açıklama da yoktu. Hatta FED piyasalara iyimserlik enjekte etmişti. FED’e işgücü piyasasında iyileşme olduğunu ifade ederken, ekonomiyi iyi gördüğünü de söylemişti. FED’in iyimser görüntüsü politika değişikliği beklentilerini azdırabilir. Ama FED, parasal genişlemeyle (QE) ilgili birşey söylemedi. Bernanke’nin basın toplantısı ise eğitici ve aydınlatıcıydı. Özetle Bernanke, FED’in  yüzde 6.5 işsizlik sayısını gördüğü anda tetiğe basmayacağını belirtti. Örneğin işsizlik yüzde 6.5 altında da olsa enflasyon yüzde 2 sayısının altında olduğu sürece ve yüzde ikinin aşılacağı konusunda tahminler kuvvetli olmadığı sürece, kısa vadeli faizler ile oynamayacağını belirtti. Ama işsizlik %7 altına indiği zaman QE yaklaşımının duracağını, fakat likidite geri çekmenin başlamayacağını da açıkladı. QE yaklaşımının durması ile,faizlerin değişmesi arasında uzun bir zaman geçmesinin normal olduğunu belirtti. Burada uzunca bir süre kelimesi ise 6 ay ila 12 ay arasında bir zaman olarak düşünülüyor. Diğer taraftan FED faizlerin yükseltilmesi zamanı geldiğinde de bunu “barbarca” yapmayacağını, yavaş yavaş ve gelişmeleri global çapta yakından izleyerek yapacağını belirtti. 

TAHMİNLER DEĞİŞTİ

FED ayrıca 2013 yılı büyüme tahminini hafif düşürdü ama 2014 büyüme tahminini yükseltti. İşsizlik rakamlarının da bu yıl sonunda yüzde 7.25 civarında olacağını, 2014 işsilik oranının da 6.65 civarında gerçekleşeceğini de belirtti. Bu şartlar altında piyasada FED’in QE yaklaşımının 2014 Mayıs’ında durdurulmasının ve nisan veya mayıs 2015 tarihinde de faizlerin yukarı döndürülmesinin daha olası olduğu görünüyor. Eğer işsizlik yüzde 7 düzeyine 2013 sonunda gelirse de, piyasadaki tahminciler QE bitişinin ocak 2014 tarihinde açıklanması ve yüzde 6.5 işsizlik oranına da 2014 üçüncü çeyreğinde başlanması alternatifinin olasılığının da yüksek olduğunu düşünüyorlar. Diğer taraftan Bernanke menkul kıymetleri geri piyasaya satma dönemi geldiğinde Hazine kağıtlarını satacaklarını, ipoteğe dayalı menkul kıymetleri satmaya girişmeyeceklerini de belirtti. Bu konu konut sektörü açından önemli. Bernanke Hazine senetlerinin bankalara satılacağını ve bunun da bankaların likidite fazlaları ile dengeleneceğini de ekledi. Bankaların likidite rezervleri bugün itibarıyla 1.9 trilyon dolar. Çatlak sesler de var. St. Louis FED Başkanı James Bullard FED’in enflasyon hedefine daha fazla dikkat etmesi gerektiği tezini savunmaya devam ederken, Kansas City FED Başkanı Esther George da para politikasını aşırı gevşek olduğu tezini vurgulamaya devam ediyor. Yani Bernanke duruma hakim ama farklı düşünenler de var. 
Tabii FED bir gün gelecek likiditeyi geri çekecek ve faizleri yükseltecek. Bu konuşmadan sonra bunun  2013 yılında olmayacağı açıkça anlaşılıyor ama bir gün gelecek bu değişim gerçekleşecek. Bankalarımız ve ekonomi yönetiminin şimdiden bir yaklaşım planı oluşturmaları gerektiği de ortada.       

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?