• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
25 Eylül 2017 Pazartesi

Berlin’in eski havalanı yerinde kalsın mı?

Bu satırlar pazar günü yazıldı, yani Almanya’da genel seçimin olduğu gün. Almanya’da seçimin sonucu belli, Merkel seçimi rahatça kazanacak. Ama Almanya’da pazar günü seçim yapılırken de Berlin’de bir başka, ama çok ilginç eşanlı bir oylama gerçekleşecek. Ben bu genel oylamanın değil, Berlin havalanı oylamasının sonucunu bekliyorum.

Berlin’de şehrin göbeğinde oldukça küçük ve eski TEGEL adlı bir havalanı var. Yıllarca bu havaalanını kullandık. Seçim günü, ama seçimden ayrı, bir de ‘Berlin havaalanı kapatılsın ve taşınsın mı taşınmasın mı’ oylaması var.

Resmi hazırlıklara göre seçim günü yapılacak özel referandum eğer pozitif destek görürse Tegel, altı ay içinde ortadan kaldırılacak. Tegel oylaması aslında Berlin’de medyada genel seçimden çok daha fazla ilgi çekiyor. Hava alanı oylaması çekişmeleri aslında öfke, son dakikada hukuk sorunları, hatta kavgalar yaratmakta imiş. Üstelik bir de yeni , büyük ve modern havalanı yapıldı.Bu da tartışmaları iyice büyüttü.

Birçok kimse Tegel’in kapatılıp şehrin dışındaki yeni , büyük ve modern hava alanının kullanılmasını istiyor. Başkaları ise büyük bir kent olan Berlin’in iki havalanına gereksinmesi olduğunu belirtiyor.

Berlin’de “Serbest Demokratik Parti” de Tegel lehine propagandanın temel lideri. Parti diyor ki, Berlin nihayet uluslararası bir kent olacaksa, tek bir hava alanı ile kaos yaşamamalı, iki havaalanı olmalı.

Üstelik özellikle Berlin’in batısında yaşayanlar için Tegel bir havalanından fazla bir şey. Doğu Almanya ile Berlin arasındaki duvar yıkılmadan evvel, her yanı işgal edilmiş bulunan Berlin’in küçük Tegel havaalanı özgürlüğe gidişin ana yolu idi.

Ama Berlin Belediye Reisi solcu Michael Müller ve ekibi, Tegel’i kaldırıp kurabileceğimiz gün, çok büyük alan sahibi olabilecek, ticari faaliyet alanları ve de yeni konut yerleri, gürültüsüz ve de güvenlik sorunsuz olarak herkese açılmış olacak diyorlar.

Berlin kentinin Finans Müdürü Matthias Kollatz Ahnen ise “Duvarlar var iken, Berlin duvarların içinde hapis iken, Tegel hayatımızı yaşanabilir hale getiriyordu, onu muhafaza etmemiz gerekiyor“ diyor.

Berlin, tüm Avrupa’da tek kişi başına düşen başkent geliri sayısı, ulusal kişi başına gelirden daha düşük olan tek kent. Bunun nedeni geçmişte Berlin Doğu ve Batı diye ikiye bölündüğünde şirketler Berlin’den taşınmışlardı. Belki bugün Siemens ve Deutsche Bank gibileri Berlin’e geri taşınmaz ama birçok başka ticaret ve sanayi kuruluşu Berlin’e dönecektir. Bu da Berlin’de birçok yeni alana ve yere ihtiyaç yaratacaktır da deniyor.

Kaldı ki Berlin’in yeni havaalanı Brandenburg 2012 yılında tamamen açılmış olacaktı, ama şimdi tamamen açık olması da 2019 yılına kalmış. Bu da tartışılan bir sorun. Bakalım oylama ne sonuç getirecek?

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi