• $9,2506
  • €10,8034
  • 530.658
  • 1432.8
25 Mayıs 2013 Cumartesi

Bayern-Dortmund finalinin analizi!

Sizler cumartesi günü bu yazıyı okurken, ben Londra Wembley’de Borussia Dortmund ile Bayern Münich arasındaki Şampiyonlar Ligi finalini seyretmeye gideceğim. Ama bugün siz değerli okurlarıma ne tür bir futbol yaklaşım ve anlayışının, Barcelona ve Real Madrid gibi güçlü iki İspanyol takımını ezerek elediğini, M.Futterman’ın istatistiklere dayanan analizler ile aktarmaya çalışacağım.
En önemli konu ne Borussia Dortmund ne de Bayern Minch’in ‘para babası’ zenginler tarafından yönetiliyor olması. 
Dünya futboluna bakılırsa 2008-2013 arasında dünya futboluna İspanya’nın ve Barcelona takımının ‘tiki taka’ denen ve topa sahip olma, kısa ve etkili pas yapma temelli ama atak futbol ile son beş yılda damga vurduğunu söylemek mümkün. Arada sırada bir takım, sekiz kişiyi geride blok olarak tutup ve müthiş bir kaleci performansını da buna ekleyip, şanslı bir kontratak golü ve de bol faul ile İspanya veya Barcelona karşısında maç kazanabiliyordu.
Ancak Bayern München iki maçta toplam 7-0 gol farkıyla Barcelona’yı iki defa yendi. Bu nasıl oldu?
Bir maçta top hakimiyetinin çok yüksek olması ya oyunu domine etme işaretidir ya da yavaş oynamanın işareti. Şimdi anlaşıldı ki, Barcelona topa yüzde 70 hakim olurken, onu yenmenin bir yolu, top ayağınıza geçtiğinde topa hakim olmak yerine, top ele geçtiğinde çok hızlı oynamak ve orta sahayı uzun pasla geçerek kontra hücum etmektir. 
Bayern, Barcelona ile yapılan iki maçta da topu sadece yüzde 40 civarında tutmuş. Ama kaleye atılan şut sayısında Barcelona 19, Bayern 21 şut üretmiş. Bayern Münich 331 pasta 271 başarılı pas yaparken, Barcelona 669 pasta 608 başarılı pas yapmış. Ama Barcelona’nın paslarının çoğu savunma oyuncularının etrafında ve rakibe zarar vermeyecek pasif paslar iken, Almanlar orta alanın gerisinden çok uzun paslar atıp oldukça da isabet yakalamışlar. 
İlginçtir ama Borussia Dortmund da Real Madrid karşısında aynı taktikle oynamış ve başarılı olmuş. Dortmund bütün Şampiyonlar Ligi maçlarında ne yapmış etmiş orta alanı çok uzun paslarla geçerek, topa uzun süreli hakim olmaya hiç çalışmadan, topu en ileride Lewandovsky’nin ayağına ulaştırmaya çalışmış. 
Dortmund, Şampiyonlar Ligi istatistiklerinde top hakimiyeti açısından en sonuncu takım (yüzde 46) ama gol sayısında ise beşinci ve maç başına da 1.92 gol atmış. 
Bayern takımında en dikkati çeken şeylerden birinin hücum becerileriyle tanınan Robben ve Ribery’nin Barcelona karşında geriye sürekli gelerek geriden top almaları ve savunma yapmaları idi. Ayrıca Bayern’in iki beki de topu uzun pasa olarak kullanma fırsatı bulamazlarsa, yerden kısa paslaşma ile topu rakiplerden uzak tutmayı ve kaybetmemeyi beceriyorlardı (Lahm ve Aliba).
Üzücüdür ki Dortmund’un oyun kurucu ve golcü yıldızı Götze sahada olmayacak, çünkü sakat. Ama Dortmund genç, koşan ve mücadele eden bir takım. Orta alandaki Türk asıllı İlkay’a da iyice dikkat etmek gerekli, çünkü müthiş akıllı ve güçlü bir oyuncu. Yani Götze’nin yokluğuna rağmen Dortmund kolay lokma değil. Üstelik iki takım da rakibin ne yaptığını iyice biliyorlar!

 

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor