• $9,5768
  • €11,1209
  • 555.118
  • 1520.51
25 Mayıs 2015 Pazartesi

Bayan Warren bankaları titretiyor!

Birkaç gündür ABD’de ve Avrupa’da 6 rası bankaya verilen toplamı 10 milyar dolara yakın para cezasının detaylarını aktarmaya çalıştım. Tabii aktarmaya devam etmeye çalışacağım ama bu hafta sonu da bir değişiklik oldu. Demokrat Senatör Elizabeth Warren devreye girerek bazı sert ikazlarda bulundu.

Elizabeth Warren 1949 doğumlu, yani 65 yaşında ve şu anda ABD Demokrat Parti senatörü. Kasım 2012 tarihinde seçimi kazanarak ABD’nin Massachusets eyaletinden seçilmiş ilk kadın senatör olmuş.
Warren aslında Oklahama doğumlu ve gariban bir kapıcı olan babasının kalp krizi geçirerek çalışamaz hale gelmesiyle bir ev kadını olan annesi Sear’s de satış elemanı olarak çalışmaya başlarken, o da 12 yaşında bir akrabanın lokantasında garson olarak çalışmaya başlamış. Üniversiteye zorla giden Warren öğrenci olarak dikkati çekerken, ikinci sınıfta evlenerek okulu bırakmış. İki de çocukları olmuş. New Jersey eyaletine taşınan ailede İlk çocuğu 2 yaşına geldikten sonra Warren Rutgers Üniversitesi’nde hukuk okuyup baro sınavını geçtikten sonra akademik hayata girerken, iflas konusunda ülkenin en tanınan hukuk uzmanlarından biri olmaya çalışmış. Bu arada boşanıp ikinci eşi ile evlenmiş. Olan Warren Rutgers University, University of Houston, University of Texas Austin, University of Pennsylvania ve en sonunda da Harvard Üniversitesi’nde üst düzeyde akademik ve idari görevler almış ve ülke çapında tanınmış.
2006-2010 arasında ABD Mevduat Sigortası Fonunda, 2010 -2011 arasında ABD’de “ Consumer Protection Bureau” denen Tüketicinin Korunması Bürosunda çalışmış. Çalışmaları ile finansal kuruluşların en korktuğu düşünürlerden biri haline geçmiş. Bu arada Warren başlangıçta piyasa sistemine inandığı için Cumhuriyetçi Partiyi desteklerken, daha sonra vatandaşa daha yakın bulduğu Demokrat Parti’yi desteklemeye başlamış ve sonunda 2013 yılında Ted Kennedy tarafından boşaltılan senatörlük için yapılan 2012 seçimini kazanarak Demokrat Parti’nin senatörü olmuş.
Neden Warren’in mücadeleyle geçen hayatını özetledik?
Warren geçtiğimiz günlerde dev 6 uluslar arası bankaya her türlü dümenleri yaptıklarını itiraf etmeleri sonunda sadece birkaç alt düzey çalışan kişinin işten uzaklaştırılması, bankalara da sadece para cezası verilmesi üzerine de, neden bankalar mahkemeye götürülmedi ve neden bu bankaların üst düzey yöneticileri mahkemelerde yargılanmıyor diyerek kamuoyunu bankalara sadece para ezası verilmesini çok yüksek sesle kamu oyunda gündeme getirmeye başlamış ve de tezi çok sayıda taraftar kazanmış. Bu çağrısı bankalara açılan özel tazminat davalarının hızla artmasına neden olduğu gibi, örneğin Citigroup’a yatırım yapmış olanların açtığı davaları geri çekmesi için bazı yatırımcıların kurduğu gruba 394 milyon dolar tazminat vereceği konuşuluyor. Yani para cezası işin sonu olmadı.
Warren 2012 yılında aday olduğunda ABD Ticaret Odası Başkanı Rob Engstrom “Profesör Warren özel sektörün en büyük düşmanıdır!” diyerek şirketleri Warren’a seçim desteği için maddi ve manevi yardım verilmemesi kampanyası açmıştı. Buna rağmen Warren 38 milyon dolar kampanya fonu sağlayarak tüm senatörler arasında vatandaşlardan en yüksek finansal destek gören kişi olmuştu. Bazıları ise Warren’ı 2016 seçimleri için Başkan adayı olarak görmek istiyor. Ama Warren aday olmayacağını söyledi.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!