• $16,3243
  • €17,4077
  • 974.215
  • 2394.22
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bakan Bayan Ursula Başkan Trump’a karşı!

Ursula von der Leyen, Almanya’nın Savunma Bakanı ve Bayan Ursula, Donald Trump’ın ‘boş’ konuşmalarına artık alışmış durumda. Bu hafta yapılan NATO zirvesi sonrası Alman televizyonunda konuşan Bakan Ursula Hanım, “Bay Trump’ın konuşmaları belirsizlik yaratmaktan başka bir şey yaratmıyor ve biz kendi düşündüğümüz yoldan hareket etmeliyiz!” diyerek durumu özetliyordu.

Bayan Ursula von der Leyen profesyonel yaklaşımıyla hayran kazanıyor. Alman siyasetinde tam 13 yıldır zirvede çeşitli görevler almış. Bayan Ursula ayrıca tam 7 çocuk sahibi. Ayrıca bu ‘Powerfrau’ bugün toplam 250 bin asker ve sivili yönetmekte.

Ancak Bayan Ursula’nın Trump’ın Alman askeri bütçesine saldırıları ve atakları karşısında sakin kalması da giderek zorlaşıyor. Bayan Ursula ateşin tam ortasında. Ama ABD Başkanı’nın kritikleri karşısında her şeye rağmen sakin kalmayı beceriyor. Bayan Ursula, Alman askeri bütçesinin artırılmasını isteyen Trump’a, Almanya’nın askeri bütçesi 2014’teki değerinin şimdi tam yüzde 80 fazlası düzeyinde. Ama bu artışa rağmen de ülkenin GSYİ hasılasının yüzde 1.5 kadarı. Almanya 4 yıl evvel yüzde 2 düzeyinde bir askeri bütçe vaadi yapmıştı.

Bayan von der Leyen başka yönlerden de eleştirilmekte. Beyaz Saray, Almanya’yı düşük askeri bütçe var eleştirisiyle hırpalamaya çalışırken, Almanya’daki Sosyal Demokratlar ise ülkenin aşırı doz askeri harcama yaptığı tezini savunuyor.

Beyaz Saray, Almanya’nın düşük düzeyde askeri harcama yaptığını vurguluyor ama Alman Sosyal Demokratları ise Bakan Ursula’nın Alman ordusunun mevcut problemlerini çözmediğini gündeme getiriyor.

Ama Bayan Ursula, Merkel’in iş başına geldiği 2005 yılından bu yana sürekli hep çeşitli görevlerde kalmış. Sosyal Demokratların Başkanı Thomas Opperman da Bakan Ursula’yı eleştirenler arasında. Ancak Bayan Merkel her şeye rağmen şubat ayında kurulan yeni hükümette de Bayan Ursula’yı görevde tuttu.

Bakan Ursula 1958 doğumlu. Önce ekonomi okumuş, sonra da 1980 yılında tıp okumaya geçmiş. 1986’da ise evlenmiş. 2005 yılında ise Bayan Merkel’in ailesini yönetmiş. 2013 yılında ise Savunma Bakanlığı’na geçmiş.

Bayan Ursula önümüzdeki yıl askeri bütçeyi yüzde 11 veya 4 milyar euro kadar artıracak. Reformları ise, ordunun birkaç yıl içinde daha güvenilir bir yapıya dönüşeceğini vurguluyor.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada