• $15,932
  • €16,859
  • 944.66
  • 2372.35
3 Eylül 2016 Cumartesi

Babanın mirası kötüymüş!

36. Brezilya Devlet Başkanı ve ülkenin ilk kadın Başkanı olan olan Dilma Rousseff 14 Aralık 1947 tarihinde güneydoğu Brezilya’da, Belo Horizonte’de Minas Gerais’de doğdu. Şu anda da kabaca 68 yaşında. Ama kimse Dilma’nın kolay bir hayat yaşadığını söyleyemez.

Dilma’nın Bulgar bir avukat ve girişimci olan babası Pedro Rousseff aslında Bulgaristan Prensliğinde Gabrovo’da Petar Rusev adı ile doğmuştu ve 1900-1962 yılları arasında yaşamıştı.

Baba Rusev Nobel ödülü adayı Bulgar şair Elisaveta Bagryana ile de yakın arkadaştı. Petar Rusev 1924 yılında yasaklanan Bulgaristan Komünist Partisinin de aktif bir üyesi idi. Baba Petar siyasi zulümden kurtulmak için 1929 yılında Bulgaristan’dan kaçtı. Önce Fransa’ya yerleşti. 1930’lu yıllarda ise Brezilya’ya geldi. Ama Brezilya'da az bir süre kaldıktan sonra Arjantine, Buenos Aires’e taşındı. Ama orada da duramadı ve yeniden Brezilyaya geri gelerek Sao Paulo’ya yerleşti. Petar Rousseff adını da Portekizceye uyarlıyarak Pedro Rousseff olarak değiştirdi.

Pedro Rousseff bir gezi esnasında genç bir öğretmenle, Dilma Jane da Silva ile tanıştı. Dilma Jane de Silva ile Petar Rousseff evlendiler ve de 1947 yılında doğan kızları da Dilma Rousseff adını aldı.

1947 doğumlu Dilma öğrenciliğinde bile hep sol haraketin içinde ve darbeci generallere karşı oldu. Baba Pedro 1962 yılında öldü ve siyasi mirasını da 15 yaşında babasız kalan kızı Dilma devir aldı. O dönemde darbe karşıtı gerilla hareketleri yabancı diplomatları esir alarak, tutsak direnişçilerle takas ediyordu.Örneğin bir ABD elçisi ile 12 siyasi tutsak,bir Alman elçisine karşı 40 militan, bir İsviçre elçisine karşı ise 70 militan serbest bırakılabiliyordu.

Bu arada lenf kanserine de yakalanan Dilma kanserin üstesinden geldi.

Eski askeri dönemin Brezilyasında bir duvara sadece 'özgürlük' yazılsa tutuklanıyordunuz. Dilma yasadışı örgütler Polop, Colina ve de Var-Palmares'e katıldı. Birçok arkadaşının işkenceye uğradığına, sürgün edildiğine ve de öldürüldüğüne şahit oldu. 1970 yılında hapsedildi ve Sao Paulo zindanlarında işkence de gördü. Silahlı bir eylemde hiç yer almamasına rağmen Adalet Bakanlığı onu iki yıldan fazla hapse mahkum etti. Suçu sadece 'dünyayı değiştirmeyi istemek'ti.

Dilma Batı destekli askeri darbe yönetimine karşı çıkan gerillalara katıldı. Ama esas şansı askeri yönetimin hakim olduğu 1964-1985 sonrasında 1980 yılında kurulan İşçi Partisi'nin 1 Ocak 2003 tarihinde işbaşına gelmesidir. 2002 seçiminde ve de 2006 seçiminde PT Partisinin (İşçi Partisi ) Başkanı Lula ile çalışan ve Petrobras yöneticiliği ve enerji Bakanlığı yapan Dilma Rousseff 2010 yılında Lula’nın kendi eliyle seçtiği Başkan adayı olarak seçimi kazandı. 2014 yılında da seçimi zor da olsa ikinci defa kazanan Dilma geçtiğimiz günlerde senato kararı ile görevden alındı.

Vurgulanması gereken, Dilma’nın kendine şahsi servet yaratma çabası içinde hiç olmadığıdır. Görevden alınmasının nedeni de kamu harcamalarının ve vergi hasılatının değerlerini saptırararak düşük ilan etmiş olmasıdır. Nitekim hapse gitmeyecek, sadece Başkanlık görevinden alındı.

Dilma 30 gün içinde Başkanlık sarayından çıkacak ve ülkenin güneyindeki Porto Alegro’da kendisine ait bir apartmanda kızı ve iki erkek torunu ile beraber yaşayacak.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak